Aydın Adnan Menderes Üniversitesi  Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulan, eskiden kullanılan ile günümüz teknolojisinin bir arada sergilendiği ‘Tarım Aletleri Sergi Salonu’ açılışı, 24 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Koçarlı Kaymakamı Ersin Tepeli, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Aydın ve Prof. Dr. Cumali Öksüz, Koçarlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Örnek, öğretim üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Donanımlı mezunlarımız, ADÜ’yü bir cazibe merkezi haline getiriyor

Ziraat Fakültesinin geçmiş ve gelecek arasında kurduğu bu önemli köprünün, hem Ziraat Fakültesi’nin hem de tarımın ülkemizde nasıl geliştiğini anlamak açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Geçmişi ile kurduğu bağı güçlendiremeyen toplumlar, bugünü yaşarken mutlaka eksik kalacaklardır düşüncesiyle mevcut oluşum gerçekleştirilmiştir. Övünerek söylemem gerekir ki bu sergi Türkiye’de Ziraat Fakülteleri arasında bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır. Ziraat Fakültemiz son dönemde çok önemli işler yapmaktadır. Öğrencilerimizin, sektörde diğer adaylardan bir adım önde olduklarının farkındayız. Eğitimin pratiğe geçişiyle daha donanımlı mezunlar vermeye de devam ediyoruz. Tüm fakültelerimizde uygulamaya koyduğumuz bu süreç, Üniversitemizi de cazibe merkezi haline getirmektedir” dedi.

Geçmiş ile Gelecek Buluşuyor

Ziraat Fakültesi 1800 dekar alanda üretim yapan, Türkiye’nin çiftlik içerisine kurulmuş tek fakülte olduğunu belirten Üniversite Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Bugün Ziraat Fakültesi Tarım Aletleri Sergi Salonu’nun açılışı bizim için çok kıymetli. Burada yaklaşık 76 parça tarım aleti, geçmişle geleceği buluşturmaktadır. Bu sergiyle tarımın gelişimini hem izliyor hem de zamanda yolculuğa çıkıyoruz. Tarihi binamızda  gençlerimiz, ülkede tarımın gelişimini bu kıymetli tarım aletleri üzerinden izleyeceklerdir. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle pandemi sürecinde tarımın ve tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anladık. Fakültemizin her zaman yanında ve destekçisi olacağımızı ifade etmek istiyorum. Hayırlara vesile olsun” dedi.

Öğrencilerimize Geçmişi ve Bugünü Anlatacağız

Üniversitenin Ziraat Fakültesi öncülüğünde tarımsal geçmişimize ve kültürümüze sahip çıkmak çerçevesinde geliştirilen Tarım Aletleri Sergi Salonu projesinin çok değerli olduğunu ifade eden Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, “Ziraat Fakültesi’nin açılışından bu yana en anlamlı günlerden birini yaşıyoruz. Nazilli Pamuk Araştırma İstasyonu döneminde idari bina ve uzun yıllarda Fakültemize dekanlık binası olarak hizmet etmiş olan bu tarihi binanın sergi salonu olarak açılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Tarım Aletleri Sergi Salonu projesiyle hem kültürel geçmişimizin koruma altına aldık hem de bu değerlerin gelecek nesillere aktarılması açısından üzerimize düşeni yaptık. Önümüzdeki zamanlarda buranın daha da genişletilmesi hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Bu eserlerin toplanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve sergi salonunun hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri tarafından Tarım Aletleri Sergi Salonu açılış kurdelesi kesildi. Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Müdürü Ahmet Kulaç, ziyaretçilere sergilenen tarımsal aletler hakkında bilgi verdi.