Yıldız Teknik Üniversitesi, Davutpaşa Kampüsü’nde Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni kurarak İstanbul’da “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazanan ilk devlet üniversitesi oldu.

Davutpaşa Kampüsü’nde bulunan Tarihi Hamam Toplantı Salonu’nda gerçekleşen törende, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hacı Mehmet Güner, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz’a “Sıfır Atık Belgesi”ni takdim etti.

Prof. Dr. Tamer Yılmaz, törende yaptığı değerlendirmede, dünyanın hızlıca tüketim toplumu olmaya doğru gittiğini belirterek şunları kaydetti: “Üniversitelerin 3 önemli temel görevi vardır. Eğitim ve öğretimi çok iyi yapacaksınız, araştırma ve geliştirme yapacaksınız. Ama bunların hepsini yaparken sosyal sorumluluğunuzu bilip çevreci mekanizmalar kurmak zorundasınız. Artık dünyada bütün endüstri kuruluşları ve üniversiteler, dünyayı ve geleceği korumakla ilgili atığı azaltma çabası içinde. Yıldız Teknik Üniversitesi de bununla ilgili bütün altyapısını oluşturarak, tüm kaynaklarımızı optimum seviyede kullanarak, atığı minimize etme ve sıfır atığa doğru gidişle ilgili bir çalışma başlatmıştı. Bu çalışmayı yapan rektör yardımcısı çalışma arkadaşlarımız ve bütün ekibe teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar sonucunda İstanbul’da sıfır atık belgesini almaya hak kazanan ilk devlet üniversitesi olduk.”

Yeşil ve çevreci bir kampüs temasının yanında kaynak kullanımın azaltılması, varlıkların yönetimi ve geri dönüşüme önem veren bir üniversite olduklarını dile getiren Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Atıkların ekonomik değeri olan bir hammadde olarak değerlendirilmesi ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için döngüsel ekonomi anlayışıyla yüksek oranda geri dönüşümünün sağlanması gerektiğinden, yeşil ve çevreci bir kampüs temasının yanında kaynak kullanımın azaltılması, varlıkların yönetimi ve geri dönüşümüne yönelik tüm çalışmalara önem verildi. Kampüslerimizde diğer üniversitelere örnek bir kampüs olacak şekilde çalışmalar sürüyor. #ARGEdeLiderYTÜ” sloganını oluşturduk ve İstanbul’da “Sıfır Atık Belgesi”ni alan ilk devlet üniversitesi olarak tüm çevresel çalışmaları hız kesmeden devam ettiriyoruz. Üniversitemiz önümüzdeki süreçte su kullanımı ve enerji tüketimi konularında da sürdürülebilir, akıllı ve karbon konusunda nötr bir kampüs olarak örnek olmayı hedefliyor.”

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hacı Mehmet Güner “Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Erdoğan liderliğinde, Bakanlığın koordinasyonunda Türkiye genelinde sıfır atık kampanyası yürütülüyor. İstanbul’daki üniversiteler arasında da ilk olarak YTÜ Sıfır Atık Belgesini almaya hak kazandı. Rektörü ve ekibini kutluyorum” dedi.

Sıfır Atık Belgesi: Atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan hedef doğrultusunda yapılan çalışmaların belirlenen hedeflere ulaşılması sonucu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri yetkinliğinde ilgili kurumlara tahsis edilen ve 5 yıl süreyle geçerliliği bulunan bir belgedir.