NG Araştırmanın yapmış olduğu kamuoyu araştırması, 13 – 25 Ocak 2021 tarihleri arasında Türkiye genelinde, 15 yaş üzeri 2022 kişinin katılımı ile online araştırma yöntemiyle gerçekleşti.

Verilerinin reklam kampanyalarında kullanılmasına izin verir misin?

İletişim kurmak, gündemden haberdar olmak, paylaşım yapmak gibi amaçlarla etkileşimde olduğumuz sosyal medya ve uygulamalar hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Peki bilgilerimizi reklam amaçlı kullanmak isteyen şirketlere izin vermek istiyor muyuz?

WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam edecek misin?

Verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılara yasak getirmeyi planlayan WhatsApp uygulaması ülkemizin gündeminde yer edindi. Peki bu durum kullanıcıların davranışını nasıl etkileyecek?

Bir hayli yüksek oranda kişinin uygulamayı bırakacağını belirtmesi, WhatsApp tarafında fikir değişikliğine yol açacak mı hep birlikte göreceğiz.

WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam etme sebebleri neler?

%25 oran ile insanlar en çok alışkanlık sebebiyle WhatsApp’ı kullanmaya devam edeceklerini belirtti! Diğer tercihler ise şu şekilde sıralandı:

Uygulamaların konum bilgilerine erişmesine izin verir misin?

Konum gibi veriler marka ve şirketlerin reklam kampanyalarını daha uygun kitlelere ulaştırmalarında etkili olabiliyor. Peki insanlar bu verilerini paylaşmakta hemfikir mi?

WhatsApp’a alternatif olarak hangi uygulamayı kullanırsın?

WhatsApp uygulaması ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir uygulama olsa da alternatif başka birçok uygulama da mevcut. Peki ülkemizde insanlar hangi alternatifleri tercih ediyor?

Google’ın, verilerini reklam gösterimlerinde kullandığını biliyor musun?

Google, Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalar kullanıcıların verilerini reklam kampanyaları için kullanabiliyor. Yani arama motoruna yazdığın her kelime Google için önemli bir veri kaynağı.

Peki insanlarımızın kaçı verilerinin bu şekilde Google tarafından da kullanıldığını biliyor?

Google kullanmaya devam edecek misin?

Kullandığımız arama motorunun verilerimizi reklamlar için kullandığını bildiğimiz durumda kullanıp kullanmama konusunda tercihlerimiz değişiyor mu?

Google kullanmaya devam etme sebebin nedir?

Kişisel verilerin reklam gösterimlerinde kullanılmasına rağmen neden Google arama motorunu kullanmaya devam edeceğini katılımcılara sorduk. %46 oranında kişi aradıklarını kolayca buldukları için Google kullanmaya devam edeceğini söyledi! %39 sadece alışkanlıktan kaynaklı olarak bu arama motorundan vazgeçmeyeceğini ifade ederken, diğer seçenekler şu şekilde sıralandı:

Alternatif arama motorlarından hangilerini biliyorsun?

Google tüm dünyada en çok bilinen ve kullanılan bir arama motoru olmasına rağmen bu uygulamaya birçok alternatifler de mevcut.

İnsanlara Google dışında bildikleri arama motorlarını sorduk. Türkiye’de Google dışında en çok bilinen arama motoru her 10 kişiden 9’unun bildiği Yandex çıktı! 10 kişiden 6’sı Yahoo uygulamasını bildiğini belitirken, 4’ü ise Yaani arama motoru hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtti.

Hangi arama motorunu kullanıyorsun?

Google dışındaki diğer arama motorlarının kullanım oranı da analiz edildi.

Araştırmamızda Google kullanmayanlar arasından her 10 kişiden yaklaşık 5’i Yandex arama motorunu kullandığını belirtti. Arkasından ise yerli arama motoru Yaani geliyor. Kalanlar ise sırasıyla Yahoo, Duckduckgo, Bing ve diğer arama motorlarını kullanan kişilerden oluşuyor.