Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde terör örgütü PKK tarafından 13 kişinin şehit edilmesinin ardından Van’da, Memur-Sen Şubesi organizatörlüğünde, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ve halkın katılımıyla teröre tepki yürüyüşü düzenlendi.

Cumhuriyet Caddesi’ndeki Kent Meydanı’nda toplanan halka, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ile eşi Meral Bilmez, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, ilçe belediye başkanları, Van YYÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Kayri, Prof. Dr. Sedat Yayla ve Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi ve diğer kurum amirleri de katıldı.

Yüzlerce kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla, “Van teröre karşı tek yürek”, “Teröre karşı omuz omuza” pankartları ile Cumhuriyet Caddesi üzerinden Hazreti Ömer Camii avlusuna kadar yürüdü.

Gara şehitleri için Camii önünde Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından STK’lar adına basın açıklaması yapan Memur-Sen Van Şube Başkanı Mehmet Ali Uca, “teröristlerce şehit edilen 13 vatandaşımıza ve şu ana kadar mukaddes vatan yolunda toprağa düşen aziz şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret, aziz milletimize ve şehitlerimizin kederli ailelerine sabırlar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.” dedi.

Şehitler için camilerden selaların okunduğu yürüyüş, İl Müftüsü Ömer Keskin’in yaptığı duayla sona erdi.