Üsküdar Üniversitesi koronavirüs salgını moleküler biyoloji ve genetik alanında çalışmalar yaptığını açıkladı. Prof.Dr. Muhsin Konuk, bu tip virüslerin belirlenmesine imkan sağlayan test kiti üzerinde çalışma yürüttüklerini, yetkili kurumlardan talep gelmesi halinde devletle iş birliği yapabileceklerini söyledi.

Konak, ” Şu anda devletimizde kısa süreli bir test yapılıyor.  15 dakik içerisinde yanıt veren bu test sonucuna göre negatif çıkanların da genetik özelliklerine moleküler tekniklerle bakılması için yönlendiriliyor.  Moleküler tekniklerde standartlar bellidir eğer siz bu standartlara iyi uyarsanız moleküler teknikler hata yapmaz. Ancak o tekniği uygulayanlar hata yaparlar. İşte burada moleküler biyoloji ve genetik eğitiminin ne kadar ciddi olarak yapılması gerektiği önümüze çıkıyor” yorumunu yaptı.

Üsküdar Üniversitesi olarak bu işi yapan bir biyoteknoloji şirketiyle ortaklaşa faaliyetlerde bulunduklarını dile getiren Konuk,”Onların primer bölgelerini bizim bölümümüzden bir arkadaşımı dizayn etti. O çalışmalar neticesinde artık biz nerdeyse yüzde 98’e varan oranda doğruluğu kesin sonuçlar veren kitleri üretme imkanına sahibiz. Yani üniversite olarak biz de sanayi ile iş birliği kapsamında bir sanayii kuruluşuna böyle bir destekte bulunduk.” dedi.

Prof. Dr. Muhsin Konak, gelecekte mutasyona uğrayacak başka virüsler üzerinde çalışmalar yapılmasına imkan sağlanacak kitleri üretmenin de mümkün olduğunu kaydetti