Kuzey Kıbrıs’ın tahmini 20.000’i Afrika’dan gelen 35.000 uluslararası öğrencisi, koronavirüsün yayılmasını önlemek için hükümetin aldığı önlemlerin bir sonucu olarak son bulmayı her zamankinden daha zor buluyor.

9 Mart’ta Bakanlar Kurulu 27 Mart’a kadar tüm öğrenen kurumların kapatıldığını duyurdu. Seyahat yasağının uygulanması aynı zamanda ülkeyi bahar tatili için terk eden öğrencilerin geri dönemeyecekleri ve birinci sınıf öğrencilerinin Mart ayında çalışmalarına başlayamayacakları anlamına geliyor.

20 Mart itibariyle, Kuzey Kıbrıs’ta enfekte olduğu bildirilen kişi sayısı 33’tür.

Kuzey Kıbrıs’ta hala uluslararası öğrenciler için endişe verici olan, temel malların artan maliyeti ve uluslararası öğrencilerin, özellikle Afrika’dan gelenlerin en uygun yolu olan Western Union gibi para transfer noktalarının kapatılmasıdır.

Yarı zamanlı çalışma yok

Ayrıca, çoğu restoranın, özellikle lokanta ve fast food satış noktalarının kapatılması, yarı zamanlı işleri tutan yüzlerce öğrencinin önemli bir gelir kaynağını kaybettiği anlamına geliyordu.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde hemşirelik eğitimi alan Nijeryalı bir öğrenci olan Nicole Mweeto *, 19 Mart’ta WhatsApp aracılığıyla Üniversite Dünyası Haberlerine , yarı zamanlı olarak garson olarak çalıştığı restoranın kapatılmasından sonra geleceğin belirsiz olduğunu söyledi. .

“Kiraları ve faturaları karşılayacak kadar para alıyordum, ama şimdi virüs nedeniyle kapanmaya zorlandıkları için, özellikle gıda fiyatları arttığında ve parası yetebilecek olanlar için çoğumuz için bir mücadele olacak toplu olarak satın alıyor. ”

Virüs yayılımını kontrol altına almak için evde yalnız kalmak zorunda kalan binlerce uluslararası öğrenciden biridir.

Ancak öz-izolasyon insanları korumak anlamına gelirken, ekonomik çıkarımlar özellikle kadınları daha savunmasız hale getirmektedir.

Kâr amacı gütmeyen kuruluş Kıbrıs’taki Uluslararası Öğrencilerin Sesleri (VOIS) Cinsiyet Sorunları Komitesi geçtiğimiz günlerde Facebook ve Instagram dahil olmak üzere sosyal medya platformlarında “Bu salgın sırasında ev herkes için güvenli değil” başlıklı bir açıklama yaptı.

Toplumsal Cinsiyet Sorunları Komitesi başkanı Rawaa Ahmed, koronavirüsün ekonomik etkisinin uluslararası öğrenciler de dahil olmak üzere kadın ve kızları küfürlü ilişkilerde sıkışmaya zorladığını söyledi.

Nijerya, Zimbabve, Suriye ve Pakistan gibi ülkelerden gelen öğrencilerden oluşan cinsiyet komitesi, etkilenenlerin konut gibi zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olacak ve danışmanlık sağlayarak akıl sağlığı ve cinsiyet-şiddet destek grubu oluşturdu.

Bankalar, Kuzey Kıbrıs hükümeti tarafından öngörüldüğü şekilde, 16 Mart’tan itibaren yarım gün esasına göre faaliyet göstermekte olup, öğrencilerin özellikle bankadan çevrimiçi olarak randevu almaları gerektiği ve bu tür bir talebin onaylanabilmesi için fon almasını zorlaştırmaktadır.

Uluslararası öğrenciler şikayetlerini ilgili bakanlıklara yaklaşan öğrenci birlikleri ve organları aracılığıyla dile getirdiler.

Hükümet, halkla ve öğrencilerle iletişim kurmak için kriz hatları ve çevrimiçi platformlar kurdu. Üniversiteler ayrıca, virüs hakkında bilgi vererek ve öğrencileri bilgilendirmek için web sitelerinde haber güncellemeleri vererek yardımcı olmaktadır.

Doğu Akdeniz’de Mağusa’da bulunan ve ilk koronavirüs vakalarının tespit edildiği en az 18.000 öğrencisi olan Kuzey Kıbrıs’ın en büyük üniversitelerinden biri olan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), dezenfeksiyonları kolaylaştıran bir ‘COVID-19 farkındalık komitesi’ oluşturdu 11 – 14 Mart tarihleri ​​arasında üniversite binaları ve ulaşım sistemleri.

Çevrimiçi öğrenme

Ancak, eğitimdeki aksamalar sonrasında, üniversitelerine çevrimiçi öğrenme portalları kurmaları için çağrıda bulunmuşlar, böylece çalışmalarıyla geride kalmamaları istenmiştir.

DAÜ rektörlüğünden gelen bir e-postada, kurumun, pandeminin yakında sona ereceğine dair kesin bir bilgi olmadığı için öğrencileri için çevrimiçi öğrenme portalları kurmaya hazırlandığını söyledi.

Şu anda, çeşitli üniversitelerden öğrenciler, üniversite çevrimiçi portalları aracılığıyla ders materyallerine erişebilir ve öğretim üyelerine e-posta yoluyla ulaşabilirler.

UNESCO’nun web sitesine göre 114’den fazla ülke (20 Mart’ta olduğu gibi) 890 milyon öğrenciyi etkileyen öğrenme kurumlarını (yerelleştirilmiş kapatmalar hariç) kapattı.