İstanbul Şehir Üniversitesine kurulduğu günden beri ekonomik destek veren Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, artık üniversiteye destek vermeyeceğini açıkladı.

Murat Ülker konu ile ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamada “Taahütlerimizi yerine getirdik, kendi kararımızla projede yer aldık, kendi kararımızla ayrıldık” derken “Üniversite mütevelli heyetinden ayrılmadan önce holdingimiz vakıf yöneticileriyle maddi anlamda son olarak yapılabilecekleri konuştu, ardından bu taahütlerimizi de yerine getirdik.  O toplantıda üniversitenin maddi durumunun çok hassas bir şekilde idare edilmesi gerektiğini , yapılabilecekleri ve borçlanma konusunda dikkatli olunması gerektiğini de hatırlattık. Bizim holdingimizin taahütlerimizin hiç biri sonsuz değildi. Bilinmelidir ki üniversite projesi içinde kendi kararımızla ayrıldık. Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızdan sadece destek gördük. Biz ayrıldıktan  sonraki süreçte göreve gelen yöneticilerin çeşitli kaynaklara hangi şartlarda  ve ne şekilde kullandıkları hususunda hiç bir bilgimiz bulunmamaktadır” açıklamasını yaptı.

Yaşanan bu gelişmeden sonra ekonomik sıkıntılar içine giren İstanbul Şehir Üniversitesi ile ilgili AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul Şehir Üniversitesinin Marmara Üniversitesine devredileceğini açıkladı.

Mevcut mevzuata göre, devir başladıktan sonra Marmara Üniversitesi Yönetim Kurulu, Şehir Üniversitesi’nden sorumlu olacak.

Yeni yönetim bir yıl sonra durum incelemesi yapılacak. Eğer üniversitenin mali durumu düzelmişse kurucu vakfa geri verilecek.

Eğer mali durumda bir düzelme meydana gelmemişse Marmara Üniversitesi Yönetim Kurulu, 2 yıl daha “hami” sıfatıyla Şehir Üniversitesi’ni yönetecek. Ama 3 yılın sonunda kurucu vakfa devredilmesi gerekiyor