Türkiye’nin ilk dijital etkinlik kartını çıkaran biletiniacom’un CEO’su Ulaş Uslu Akademik Bakış Programında Prof. Dr. Michael Kuyucu’nun konuu oldu. Ulaş Uslu Michael Kuyucu’ya biletinialcom ‘un faaliyetlerini ve stratejileri ile Türkiye’nin ilk dijital etkinlik kartını nasıl çıkarttıklarını anlattı.

İş Modelini Değiştirerek Başladık

biletini al 2011 yılında kurulmuş Bursa’da yerelde kalmış bir firma iken 2015 yılında yollarımız kesişti. Benim birkaç dijital girişimim daha vardı. Sonra şimdiki ortaklarıyla birlikte bir gönül birliği yaptık diyelim her şeyden önce. Sonrasında ilk işimiz 2015 yılında iş planını ve iş modelini değiştirmekti biletini al’ın. Çünkü pazarda ciddi bir rekabet vardı.

Yeni bir iş modeli geliştirip biraz da boş sahalarda hareket etmeyi uygun gördük. Planımızda şu anda tutmuş gibi gözüküyor. Halihazırda bizim ilk hedefimiz kimsenin oynamadığı sinema pazarlarıydı ki biliyorsunuz etkinlikte üretilen biletin %75’i tüm dünyada aşağı yukarı böyle sinema tarafından oluşturulabiliyor. Biz de ilk önce sinema tarafını kazanmak istedik.

Sinema Biletlerinin Yüzde Ellisi biletinialcom’dan Satılıyor

Şimdi geldiğimiz noktada Türkiye’de oluşturulan sinema biletlerinin tam yüzde ellisi biletini al platformun üzerinde dönüyor. Bizim bir fırsat yaratmamız gerekiyordu bahsettiğimiz güçlü oyuncudan dolayı en görülen fırsatta sinemaydı. Biz burada farklı ne yaptık derseniz bir sinemaların ihtiyaç duyacakları bütün dijital dönüşümü sağladık. Yani ihtiyaç duydukları bütün yazılımları geliştirdik- ki hali hazırda birkaç yüz bin sterlin ödenmesi gereken yazılımlar- ve bunları tamamen ücretsiz sağladık sinema gruplarına. Onlar sayesinde sinemanın online arkası olarak başladık. Aslında sadece online satış yapmak için değil kendi offline hareketlerin tamamını da yani kendi kişilerin de sattıkları biletleri, büfelerinde sattıkları mısırları kısaca kampanyalarının tamamını yapabilecekleri bir alt yapı hazırladık.

AR-GE Departmanımız Sürekli Çalışıyor

Proje ekibimiz durmadan fikir üretiyor. Buradaki temel hedefimiz daha fazla noktaya daha fazla kişiye nasıl ulaşırız. Ana motivasyonumuz bu. Buradaki dijital etkinlik kartını çıkarmamızdaki temel sebep Türk halkının halihazırda %50’ye yakınını kredi kartı banka gibi yerlere erişimi yok ve bu insanlar bir şekilde e ticaretten uzak kalıyorlar özellikle “sold out” olan tiyatro gibi etkinliklerin tamamının satışları da on line’dan olduğu için biz bu insanları da bir şekilde oyuna dahil etmeye çalışıyoruz. Bunun da yolu nereden geçiyor? Düşündük, bu dijital etkinlik kartını üretip içinde belirli miktarlarda paralar yükledik ve bunların bütün yaygın marketlerde satışı açtık.

Dijital Etkinlik Kartının İki Farklı Boyutu Var

Bu bir sanal kart, tabii ki bunun fiziki bir parçası var satış olması için ama içine bir kot geliyor o kodu da insanlar bizim sitemizde aktif ettiklerinde kendi hesaplarına belirlenen tutar kadarını görüyorlar ve harcamaları bunun üzerinden yapabiliyorlar.

Şimdi bunun aslında iki farklı tarafı var bizim için. Bir kullanıcılara sattığımız  kartlar bir de kurumsal kartlar. Kullanıcılar için olan etkinlik kartını bütün market zincirlerinde satmaya başladık. Carrefourlar başta yakında bütün discount marketler dahil her yerde görüyor olacağız. Diğer tarafı yani kurumsal önerdiğimiz ve toplu satış yaptığımız kurumlar. Kurumların hem kendi çalışanlarına hem de kendi müşterilerine kampanya yapabilecekleri başka bir arayüzümüz daha var oradan da kurumlar firmaları adına kartları satın alıp daha sonrasında belirledikleri yerlere transfer ediyor olacaklar.