Türkiye’nin önemli teknoloji firmalarında olan Netcad’ın CEO’su Ali Güven, Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu Akademik Bakış programında konuk oldu.

Güven, teknolojinin nereden nereye geldiğini, “İnternetin 1993 yılı itibarıyla hayatımıza girmesi ve sonrasında teknolojinin taşınması girdi işin içine. Yani biz internet sayesinde ve arkasından telekomünikasyon teknolojileri sayesinde ki internet ile GSM teknolojilerinin hayatımıza girdiği dönem paraleldir. Bu ikisinin bir araya gelmesi bugün verinin nerede ve nasıl durumda olduğunu, ne yaptığının tam zamanlı bilgisini veren bir araç haline geldi. Herkes teknolojiyi tam zamanlı bilgi alma nedeniyle kullanıyor.” ifadeleriyle anlattı.

İnternetin çıkmasıyla birlikte evrenin değiştiğine dikkat çeken Ali Güven, “İnternet 2000’li yıllara kadar internet kişiseldi. 2000’li yıllardan sonra internetten iş yapılmaya başlandı. İletişim teknolojide çevrildiği zaman şu an artık tam zamanlı yaşıyoruz. Aslında her şey bilgiyi sayısallaştırarak yolculuğumuz başladı.” dedi.

Netcad’ın CEO’su Güven televizyon dünyasının geleceğine ilişkin olarak da şunları aktardı:

“Televizyonculuk hızla dijital dönüşümle dijitale doğru gidiyor. Dünyadaki rakamlara baktığımız zaman içerik üreten herkesin dijital içerik ürettiğini görüyoruz. Telekomünikasyon teknolojilerinin şu anki bir numaralı kazan kaynağının video olduğunu görüyoruz. Televizyonculukta tamamıyla bizim internet veya telekomünikasyon teknolojileri üzerinde seyredeceğimiz bir medyaya doğru gidiyor. Televizyon cihazları kalacak. Ben onları dev bir tablet olarak adlandırıyorum. İleride kanal diye bir şey kalmayacak. ‘Artık istediğim şeyi isteğim zaman izleyeyim’ görüşü hakim olacak.”

Ali Güven, Türkiye’deki teknolojik çalışmalara ilişkin olarak da “Halen teknoloji alıcısıyız, üretemiyoruz.  Oysa çok iyi yetişmiş bir insan gücümüz var. Çok iyi şirketlerimiz var. Ayrıca altını çizmem lazım, teknolojik girişimcilerine ve yatırımcılarına bu kadar destek veren başka bir ülke yoktur. Devletin acayip bir desteği var fakat en büyük problemimiz Türk teknolojilerini, Türk firmaları kullanmakta imtina ediyor. Biz de hâlâ ‘yabancı malı iyidir’ var. O yüzden yerli ve milli sözü çıktı çok da doğru. Yerli ürünlerin yerli firmalar tarafından kullanılması lazım.” diye konuştu.

Son olarak Netcad olarak yaptıkları çalışmalara değinen Güven, “Yeni stratejimizle birlikte akıllı şehirler uygulaması yapıyoruz. Enerji, ulaşım, lojistik, her türlü uygulama. Çünkü içinde hepsinin harita üzerinde inceleme var. Bu bize bir ufuk açtı.” dedi.