Bir tane de kitap haberim olacak size. Yüksek besin değerleri ve biyoaktif bileşikleri ile beslenmede önemli bir yer tutan tropik meyve avokadonun, tarladan sofraya olan yolculuğunun anlatan bir kitap yayınlandı.

Kitap Törenle Tanıtıldı

Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Y. Birol Saygı ve Alanya HEP Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Esra Mankan’ın editörlüğünü yaptığı avokado kitabının tanıtım toplantısı, Alanya Belediyesi Mutfak – Kültür Evi’nde gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına; Alanya HEP Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Rauf Sadullahoğlu, Alanya Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Sevda Çapar, Alaaddin Keykubat Üniversitesi Öğretim Üyeleri katıldı. Dr. Esra Mankan “Alanya ilçesinin tropik meyveleriyle özellikle Alanya avokadosuyla son derece önemli bir destinasyon olduğuna vurgu yaparken, “Biz Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü olarak son derece aktif bir bölümüz. Genel olarak sahada uzman olan isimleri üniversitemize davet ediyoruz. İlk başta Avokado Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen’in üniversitemize gelmesi ile kitabın yazım aşaması başladı. Sn. Hilmi Sevilgen, bizden avokado ile ilgili bir kitap yazmamızı istedi. Bizde bölümdeki arkadaşlarımızla bir toplantı yaptık.  Prof. Dr. Y.Birol Saygı hocamız ile de konuyu istişare ettik. Bu şekilde Alanya HEP Üniversitesi’nin yazarları ile çok güzel bir çalışma ortaya çıktı” dedi.

Türkiye’deki İlk Kitap

Türkiye’de alanında yazılan ilk kitap olduğunu söyleyen Dr. Esra Mankan; “Biz gastronomi bölümü olarak paydaşlarla görüşmeye önem veriyoruz. Tarladan tabağa olan bu anlayışta; öğrencilerimizin toprağa basmasını, öğrencilerimizin avokadoyu dalından koparıp ürünün nasıl yetiştiğini öğrenmesini, sonrasında da tabaklarda sunmasını istiyoruz. Bu çok büyük bir süreç” yorumunu yaptı.

Öte yandan Prof. Dr. Birol Saygı, “ Alanya’da böyle bir çalışmayı ortaya koymanın gururu içerisindeyiz. Tropik meyvelerden başlayıp, avokadonun işlenmesine kadar her aşamada çok farklı konuları bir bütün halinde veriyoruz. Bu içeriği planlarken özellikle buna dikkat ettik. O yüzden güzel ve son derece faydalı bir kitap.  Avokado, son yıllarda gastronomi ve beslenmede trend olan, tercih edilen bir meyve. Türkiye’de tüketicinin avokadoya karşı eğilimi arttı. Avokadonun besin içeriğine baktığınızda inanılmaz faydaları var. Bu yüzden bu meyvenin tanıtılması çok önemli” diyerek bu kitabın önemini anlattı.