İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Havacılık ve Uzay Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi Fabrizio Pinto, Türkiye’nin uzay yolculuğuna başlama zamanlamasının yerinde olduğunu söyledi. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım’ın da danışmanlığını üstlenen Pinto, “Uzay alanında; ABD, Çin ve Rusya gibi lider ülkeler var. Ancak ay hakkında bile çok az araştırma yapıldı. Bu yüzden, Türkiye’nin uzayda süper güç olma konusunda çok başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

İtalyan asıllı Pinto, 1996 yılında NASA’nın Kaliforniya’daki uzay laboratuvarında, “Navigasyon ve Uçuş Mekaniği” bölümünde çalışmaya başladı. 1999’da, Galileo E-19 uzay aracının uçuşu boyunca yörünge belirleme uzmanı olarak da görev yapan Pinto, güneş sisteminin dışındaki gezegenlere seyahat için gerekli olan çekirdek teknolojileri belirleyen JPL Yıldızlararası Programı’nda üye olarak bulundu. Suudi Arabistan’daki Jazan Üniversitesi’nde de 2013-2017 yılları arasında çalışan Dr. Pinto, turist olarak geldiği İzmir’de kalmaya karar verdi. Kariyerine İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde devam eden Pinto, nano teknolojinin uzaya adaptasyonu, nano-parçacıklı uzay araçlarının sevkindeki uygulamalarda kullanılan etkin cihazlar, yüksek yoğunluklu enerji depolama, nano-robot ve uyarlanabilir optik üzerine çalışıyor.

HEYECAN VERİCİ BİR DURUM

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı (TUA) Serdar Hüseyin Yıldırım’ın da danışmanlığını yapan Pinto, Türkiye’de çalışmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Üniversitede, “Bir uyduyu ne kadar küçültebiliriz?” sorusundan hareketle çalışmalar yaptığını belirten Pinto, çalışmalarının Türkiye’nin uzay yolculuğunda kullanılmasını çok istediğini dile getirdi. TUA’nın başkanı Yıldırım ile Türkiye’nin uzay hedefleri konusunda görüşme fırsatı bulduğunu ifade eden Pinto, “Serdar Bey gibi donanımlı bir kişinin, Türkiye Uzay Ajansı’nın başında olması büyük şans. Kendisine, fikirlerimi iletme şansım oldu. O da görüşlerimi çok ilginç buldu. Türkiye’nin uzay yolculuğunun başında olmak heyecan verici bir durum” diye konuştu.

TÜRKİYE SÜPER GÜÇ OLABİLİR

Pinto, “Uzay alanında; ABD, Çin ve Rusya gibi lider ülkeler var. Ancak ay hakkında bile çok az araştırma yapıldı. Bu yüzden, Türkiye’nin uzayda süper güç olma konusunda çok başarılı olacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu. NASA’nın bütçesinin çok geniş olduğuna dikkat çeken Dr. Pinto, Çin ve Hindistan gibi uzay alanında çalışmalar yapmış ve belli bir başarıya ulaşmış ülkelerinin NASA kadar bütçesinin olmadığına işaret etti.

GENÇ MÜHENDİSLERE İŞ İMKANI

TUA girişimiyle genç mühendislere geniş iş imkanlarının açılacağına değinen Pinto, şunları kaydetti: “Devlet, her şeyi kendi eliyle yapamaz. Özel sektörün de buna katkı sunması gerekecektir. Türk gençleri çok zeki ancak uzaya gitmek çok zor bir iş. Zaman zaman başarısız olabilirsiniz, cesaretiniz kırılabilir ancak umudu kaybetmemeniz lazım. ABD ve Rusya bile birçok denemenin sonunda başardılar. Bazı Türkler, ‘ABD yaptı, Rusya yaptı ama biz yapamayız’ diyorlar. Ayın yüzeyinde yapılması gereken çok fazla iş var. Türkiye oraya gidip ABD ve Rusya’nın yapmadığı yeni bir şeyi yapabilir.”