2010 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından yürütülen ve 10 yıldır Türkiye’nin nabzını tutan “Türkiye Eğilimleri” araştırmasının 2020 yılı sonuçları açıklandı.

“Türkiye Eğilimleri 2020” araştırmasının sonuçları 07 Ocak 2021 Perşembe günü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Osman Zaim, Prof. Dr. Mithat Çelikpala, Prof. Dr. Banu Baybars Hawks, Prof. Dr. Murat Güvenç, Prof Dr. Erinç Yeldan, Prof. Dr. Ebru Canan Sokullu, Doç. Dr. Özgehan Şenyuva, Doç. Dr. Onurcan Yılmaz ve Sabri Deniz Tığlı’dan oluşan araştırma ekibinin düzenlediği toplantıda kamuoyuyla paylaşıldı.

Ne kadar sıklıkla gazete okursunuz? 

Araştırmaya göre gazete okuyanların oranı yüzde  43.4, okumayanların oranı ise yüzde 56.6 olarak belirlendi. Gazeteyi basılı ya da internetten okuma oranlarına bakıldığında; 2018’den bu yana internetten gazete okuyanların oranı artarken, basılı olarak okuyanların oranı giderek azalmıştır.

Ne sıklıkta kitap okuyorsunuz?

Araştırma sonuçlarına göre kitap okumayanların oranı yüzde 59.1, okuyanların oranı ise yüzde 40.9 olarak belirlendi.

Ne sıklıkta tiyatroya gidiyorsunuz?

Araştırmada yıllara göre tiyatroya gitmeyen katılımcıların oranı yüzde 74.6 olarak belirlenirken ayda tiyatroya gitme sıklığının 2020’de azaldığı ortaya çıktı.

Ne sıklıkta sinemaya gidiyorsunuz?

Araştırmaya göre sinemaya gidenler ile gitmeyenlerin oranı birbirine oldukça yakın çıktı.

Günde kaç saat televizyon izliyorsunuz?

Televizyon izleme sıklığı, araştırmanın en dikkat çekici oranlarını bizlere gösterdi.  Televizyon izleyen katılımcıların oranı yüzde 93.3 olarak belirlenirken, izlemeyenlerin oranı ise yüzde 6.7’de kaldı.

“Halkın sesi olan bir araştırmaya destek vermekten mutluluk duyuyoruz”

11 yıldır Türk halkının düşünce, görüş ve tespitlerine ışık tutan Türkiye Eğilimleri araştırmasının, Türkiye’yi anlamak için çok değerli bilgi ve veriler sunduğunu ifade eden Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi ve “Global Akademi” Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Bu çalışma ile Türkiye’nin sosyal, ekonomik, siyasi, kültürel ve yaşam alışkanlıkları objektif bir şekilde ölçülüyor. Kadir Has Üniversitesi ve Global Akademi olarak böyle bir araştırmayı gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.