Alanya HEP Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölüm başkanı Dr. Nihan Sidar, Akademik Bakış programında Doç.Dr. Michael Kuyucu’ya Turizm İşletmeciliği eğitimine merak duyanlara bilgiler verdi. Dr. Öğretim üyesi Nihan Sidar’ın Akademik Bakış’a yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

Turizm Geçmişi Olan Bir Alan

Turizm esasında yeni gelişen bir alan da diyebiliriz ama aslında oldukça köklü bir alan turizm işletmeciliği. Şimdi düşünecek olursak turizm dediğimiz şey insanların keyfi için olabilir, iş için olabilir veya bir sürü farklı sebeplerden dolayı belirli bir noktadan bir noktaya seyahat etmesidir.

Genel olarak orta çağdan beri aslında turizmin var olduğunu söyleyebiliriz. Hatta daha öncesinden beri diyebiliriz literatür bunu söyler. Böyle bir alanda çalışıyor olmak hele ki Alanya’da böyle bir alanda çalışıyor olmak, oldukça tarihi, oldukça kültüreldir. Aynı zamanda da neden insanlar seyahat eder, insanlar seyahat ederken ne bekler ne talep eder bunları analiz ederek bu ihtiyaca cevap verebilmeyi kapsa Turizm işletmeciliği.

Turizm İşletmeciliğinin Önemi Bazen Aday Öğrencilere Yansımıyor

Dünya açısından baktığımızda da yine dediğim gibi yeni bir alan olarak gözükse de belki de popülaritesi yeni artan bir alan diyebiliriz. Oldukça köklü bir alanımız var aslında turizm işletmeciliği akademisyenleri olarak söyleyebilirim bunu. Bu maalesef çok fazla yansımıyor özellikle öğrencilerimize gençlerimize.

Gençlerimiz turizm işletmeciliğini ilk duyduklarında çok fazla soru işaretine de sahip olduklarını görüyoruz. Nasıl bir alanda çalışacağım? ve ne fayda sağlayacak? Gibi soruları soruyorlar.

Turizm İşletmeciliğinde Nasıl Bir Eğitim Var?

Temelden gidelim işletme. Bir işletme nasıl yönetilir, yönetim nedir? ilk sorduğumuz soru bizim bölümde bu öğrencilerimize. Turizm nedir? turizm işletmeleri nasıl yönetilir? diyerek devam ediyoruz. Seyahat acentaları diyebiliriz, havayolları diyebiliriz, havacılığın bütün alanları diyebiliriz yani oldukça geniş bir alandır. İçine restoranlara kadar katabileceğimiz bir alan aslında turizm işletmeciliği dediğimiz alan. Bu sebepten dolayı bir diğer bölümümüz olan gastronomi mutfak sanatları bölümümüzle oldukça iç içe bir müfredat sağlıyoruz öğrencilerimize.

Alanya HEP Üniversitesi Turizm İşletmeciliğinde Nasıl Farklılaştı?

Biz Alanya Hep üniversitesinde öncelikle öğrencilerimizin mezuniyet sonrası alanlarını genişletebilmesi adına şöyle bir sistem uyguluyoruz: Öncelikle turizm işletmeciliği evet ama bunun dışında ekonomi olsun, muhasebe olsun, sağlık turizmi olsun, spor turizmi, işletme anabiliminin verdiği tüm alt bilim dallarını öğrencilerimize sunuyoruz. Öğrencilerimiz bize geliyorlar ve ilk 2 yıl hangi alanda uzmanlaşmak istediklerini aldıkları temel derslerine karar verip sonrasında eğitimlerinin 3. ve 4. yıllarında seçmeli derslerini o yönde seçip kendilerini uzmanlaştırabiliyorlar. Bu da mezuniyet sonrasında çok büyük bir avantaj sağlıyor.

Program Podcast Kaydı: