İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 4. sınıf öğrencileri, modadaki tüketim çılgınlığına karşı; dönüştürülebilir giysi, sıfır atık ve yavaş moda akımlarından ilham alarak özel koleksiyonlar oluşturdu. Tasarımlarında, giysinin şeklini değiştiren düğme ve fermuar sistemlerini, geri dönüşüme uygun ve zararlı kimyasal içermeyen atık kumaşları kullanan öğrencilerin koleksiyonları, dijital katalogda bir araya getirildi.

İEU Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Yeşim Tekstil arasında geliştirilen iş birliği kapsamında çalışmalarını yapan öğrenciler, sosyal eşitliği ve çevreyi koruma hareketi olarak da anılan sürdürülebilir moda hareketine dikkat çekmeyi amaçladı. “Moda ve Sürdürülebilirlik 2021 – Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Harekete Geç” başlığı ile başlatılan projede çalışan 19 öğrenci, toplam 228 giysi tasarladı. İEÜ Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Vuruşkan ve Öğretim Görevlisi Jörn Fröhlich koordinatörlüğünde hazırlanan öğrenciler, Yeşim Tekstil Tasarım Müdürü Nergis Melek Akıncı’dan da moda ve sürdürülebilirlik kapsamında çevrim içi eğitimler aldı.

SAĞLIĞIN ÖNEMİ ANLAŞILDI

İEÜ Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arzu Vuruşkan, pandemi dönemiyle birlikte yaşanabilir bir dünya anlayışının önem kazandığına dikkat çekerek, “Öğrencilerimizle çevrim içi gerçekleştirdiğimiz derslerde sürdürülebilirlik üzerinde durduk. Hızlı tüketim, kalitesiz ürün, çevreye zararlı üretim süreçlerinden vazgeçme düşüncesi artık yayılıyor ve sürdürülebilirlik ön plana çıkıyor. Pandemi sürecinde sağlığın önemini bir kez daha anladık. Öğrencilerimiz de bu süreçte, sosyal eşitliği ve çevreyi koruma hareketi olarak da anılan sürdürülebilir moda hareketine dikkat çekmek için tasarımlarını ‘sürdürülebilirlik’ üzerine kurguladı. Öğrencilerimiz tasarımlarında yastık kılıfı gibi ev tekstili ürünler, atık kumaşlar, giysinin şeklini değiştiren düğme ve fermuarlar, zararlı kimyasal içermeyen boyalar kullandı. Kullandıkları örme kumaşların bir kısmı da Yeşim Tekstil tarafından temin edildi” dedi.

HER ÖĞRENCİDEN 12 GİYSİ

Doç. Dr. Vuruşkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sürdürülebilir moda konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz ve bu bakış açısını benimseyen tasarımcılar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Her öğrenci, 12 giysilik koleksiyon oluşturdu ve bunlardan 3 tanesini üretti. Süreçle ilgili olarak dijital bir katalog hazırladık. Kataloğun basımı Yeşim tarafından sağlandı. Sürdürülebilirlik, sadece tasarım boyutunda değil; tüketiciler, üreticiler boyutunda da önem kazanıyor. Doğaya dost üretim ve tasarım süreçlerinin son tüketiciye yansımasını istiyoruz. Öğrencilerimiz, pandemi döneminde özveriyle çalıştı, birbirinden güzel ve kullanılabilir tasarımlar oluşturdu.”

TECRÜBE VE BİRİKİM GENÇLERE AKTARILIYOR

Yeşim Tasarım Müdürü Nergis Melek Akıncı da “tasarımda sürdürülebilirlik” çalışmalarının bir parçası olarak, örnek bir üniversite-sanayi iş birliği adına İzmir Ekonomi Üniversitesi ile çalışmaya imza attıklarını söyledi. Akıncı, Yeşim olarak sektörel tecrübe ve birikimlerini yeni yetişen genç tasarımcılara aktarmayı ve onlara ilham olacak ortamlar sağlamayı önceliklendirdiklerini belirtti. Akıncı, şöyle devam etti: “Ülkemizdeki genç tasarımcıların sürdürülebilir moda alanında ilerlemeleri, Türkiye gibi tekstil potansiyeli yüksek bir ülke için son derece değerli. Son sınıf öğrencileri ile 6  hafta süren online dersler gerçekleştirdik. Ortaya çıkan  çalışmalar son derece anlamlı. Öğrencilerimiz pandemi sebebiyle daha kısıtlı imkanlarda çalışmak zorunda kaldı ama bu durum aynı zamanda onların yaratıcılıklarını da zorladı ve daha işlevsel çözümler bulmalarını sağladı. Varılan bu nokta tam da sürdürülebilir modanın ilkelerinden biri. Mümkün olan en az kaynak ve en az atık ile doğaya ve insana değer veren bir ekosistemde işlevsel ve ilham veren tasarımlar hayata geçirmek.”