56 yıldır eğitimde fırsat eşitliği için çalışan Türk Eğitim Vakfı (TEV), müzik dünyamıza unutulmaz eserler bırakarak milyonların sevgisini kazanan, piyanist ve ses sanatçısı Ferdi Özbeğen’i 82. doğum gününde bir yapay zekâ projesiyle andı.

Hayata veda etmeden önce tüm mal varlığını ve kendisi için manevi anlamı çok büyük olan beyaz piyanosunu TEV’e bağışlayan Özbeğen’in yapay zekâyla hazırlanan fotoğrafları, “Bir İlkbahar Sabahı” şarkısının sözleri eşliğinde video haline getirildi. Video, usta #bizseniçoksevdik etiketiyle sosyal medyada paylaşılmaya başlandı.

TEV, 17 Ağustos 1941 doğumlu Ferdi Özbeğen’i, yapay zekâyla doğum gününe özel olarak hazırlanan eşsiz video klip ile anarken Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın da “Türk Müziği’nin usta ismi, piyanist ve ses sanatçısı, değerli bağışçımız Ferdi Özbeğen, sadece döneminin değil, tüm zamanların en büyük sanatçılarından biri… Tüm mal varlığını vakfımıza ve ünlü beyaz piyanosunu TEVİTÖL’e emanet eden Ferdi Özbeğen birçok gence ilham ve umut oldu. Gençlerimiz adına ona ne kadar teşekkür etsek az… Onu her zaman sevgi ve saygıyla anmaya, eşsiz sanatını ve ismini daima yaşatmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Yapay Zeka ile Hazırlanan Video Klip: