Kanada Waterloo Üniversitesi’nin düzenlediği uluslararası Sir Isaac Newton Fizik Sınavı’na Tarsus’lu öğrenciler damga vurdu. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce lise öğrencisinin katıldığı sınavda beş öğrenci ‘En iyi 100’ özel sertifikası almaya hak kazanırken dokuz öğrenci de dünyada ilk yüzde 25’e girmeyi başardı.

Kanada Waterloo Üniversitesi’nin astronomi ve fizik departmanları tarafından hazırlanan uluslararası fizik sınavı ‘The Sir Isaac Newton (SIN) Physics Exam’da, Türk öğrenciler büyük başarı elde etti. Üst seviye soruların olduğu oldukça zorlayıcı sınavda 11’inci sınıf öğrencileri ter döktü. Uluslararası çaptaki liselerarası sınavda, Tarsus Amerikan Koleji’nin (TAC) 14 öğrencisi, dünyanın en iyi genç fizikçileri arasına girmeyi başardı.

‘GURURUMUZ OLDULAR’
Dünya çapında öğrencilerin fizik alanında çalışmalarını teşvik etmek ve desteklemek amacıyla yapılan sınav, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle online olarak gerçekleştirildi. Uluslararası platformda aynı anda başlayan, 120 dakika süren sınavda dünya genelinde 573 öğrenci en iyi olmak için yarıştı. Farklı ülkelerden liseli gençlerin katıldığı Sir Isaac Newton Fizik Sınavı’na, Tarsus Amerikan Koleji de 14 öğrenciyle katıldı. Uluslararası sınavda TAC’nin beş öğrencisi özel değerlendirilmeye hak görülerek ‘En iyi 100’ özel sertifikası, dokuz öğrenci ise dünyada ilk yüzde 25’e girerek sertifika almaya hak kazandı.