“Sudan Gelen Mucize” adlı romanında aşk ve cinayeti işleyen Derin Alya Gençel Akademik Bakış Programında Michael Kuyucu’ya romanını ve cast direktörlüğünü anlattı. Derin Alya Gençel romanının hikayesini, Ocak ayında senaryosunu yazdığı gösterime girecek olan sinema filmini ve Layla Şirin Cast Ajansındaki işlerini anlattı.

Mila’nın Dramı Bu Kitapta

“Sudan Gelen Mucize” kitabında ana karakterimiz Mila 16 yaşında ailesiyle beraber bir trafik kazası geçiriyor. Genetik hastalığı kazayla beraber tetiklenmeye başlıyor ve duyma yetisini kaybedeceğini öğreniyor. Aynı kazada babası hayatını kaybediyor ve Mila annesiyle beraber bir hayat kavgasına giriyorlar. Mila 18.inci yaş gününde genetik hastalığının ilerlediği ve duyma yetisinin yanı sıra görme yetisini de kaybedeceği gerçeğiyle yüzleşiyor. Ama kitap tamamen böyle acılar içerisinde değil. Aslında şöyle; Mila’nın babasının geçirdiği trafik kazasında bir faili meçhul durum var. Aslında Mila ve annesi babalarının cinayetini aydınlatmak için bir hukuk savaşı içerisindeler. Mila’nın hastalığının ilerleyişi de Mila’nın içten çatışmasını anlatıyor hikâyede.

Hikaye Üç Boyutlu Bir Hikaye

Bu kitaptaki hikâye aslında 3 boyutlu bir hikaye. Polisiye aşk ve dram var. Mila görme yetisini kaybedeceğini öğrendiği gün hayatının aşkı Rüzgar’la tanışıyor ve Mila duymadan görmeden aşkı Rüzgar ile beraber yaşıyor. Rüzgar müziğe aşık bir çocuk. Mila hiçbir zaman sevdiği çocuğun sesini duyamıyor ama Rüzgar’ı sesinden daha çok hissediyor. O yüzden duymadan görmeden nasıl aşkı yaşar, babasının cinayeti nasıl sonuçlanacak ve Mila’nın hastalığının süreci nasıl seyredecek diye aslında kitap 3 boyutlu bir hikayeyi anlatıyor.

Layla Şirin Ajansı Türkiye’nin En Popüler Çocuk Oyuncu Ajansı

Ben çok köklü bir cast ajansında çalışıyoruz. 30 yıllık bir ajans burası. Şöyle söyleyebilirim; Türkiye’nin ilk ve tek çocuk ajansı burası, Layla Şirin ajanstayım. İlk ve tek olduğu için de bütün projelerin çocuk oyuncularının %95’i buradan çıkıyor. “7. Koğuştaki Mucize” filmini biliyorsanız oradaki başroldeki küçük sarışın mavi gözlü kız çocuk, bizim ajanstan.  Oyuncumuz ve menajerliğini yapıyoruz. “Kadın” dizisindeki erkek çocuk oyuncu Doruk yani pek çok dizinin başrol çocuk oyuncuları ve keza genç oyuncular da öyle yani Alina Boz’un Burak Yörük’ün Burak Tozkoparan’nın çocukluktan buradan çıktıkları bir ajans. O yüzden 30 yıllık olması nedeniyle de çok fazla talep ve başvuru geliyor. Burası star yetiştirdiği için ve çok popüler kişiler çıktığı için bazen günde 1000’e yakın internet üzerinden başvuru geliyor. Ayrı bir internet üzerinden başvuru formumuz var ve bazen şok geçiriyoruz sayısı 1000-1500’ü bulan başvurular oluyor.

Senaryosunu Yazdığım Filmde Ediz Hun Oynuyor

Senaryosunu yazdığım film 21 Ocak 2022’de sinemalarda vizyona giriyor. Senaryosunu biz yönetmen Adnan Önal ile beraber kaleme aldık. Başrolünde Ediz Hun oynuyor ve pek çok çocuk oyuncu ve pek çok influencer sosyal medya fenomeni kişilerle beraber çalıştık. Hepsi var. Ünlü çocuk oyuncular başrollerimizde ayrıca Ediz Hun’un olması inanılmaz bir şey. 21 Ocak 2022’de vizyona giriyoruz. Şu an da filmimiz cast sürecinde renkleri ve müzikleri yapılıyor.

Program Podcast: