İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden (İEÜ) 2011 yılında mezun olduktan sonra ABD’de spor malzemeleri tasarlayarak kariyer yolculuğunu sürdüren Şevket Taş, atletizmin “disk atma” dalında kullanılan, darbelere karşı dayanıklı özel bir disk geliştirdi. Kendisi de atletizmin cirit dalıyla ilgilenen, Türkiye ve Balkan şampiyonlukları bulunan Taş, sporcu kişiliğini iş yaşamına aktararak hayata geçirdiği diskle, patent almayı başardı.

Sporcu bursuyla, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde eğitim görmesinin ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) iş yaşamına devam eden Taş, sporcular için bugüne kadar 40’a yakın ürün geliştirdi. Taş’ın, patent aldığı karbon plakalı disk ise, darbelere karşı kırılmıyor. Diskteki karbon plakalar sayesinde ağırlık dış yüzeylere dağıldığından, atılan disk daha uzun mesafeye ulaşabiliyor.

Üniversitede üst düzey eğitim aldığını; malzeme, stüdyo, araç gereç olarak her şeye sahip olduğunu söyleyen Taş, “12 yıl boyunca profesyonel olarak atletizmin cirit atma branşıyla ilgilendim ve üniversitemde sporcu bursuyla eğitim aldım. Bu süreçte birçok Türkiye rekoru kırdım. Türkiye ve Balkan şampiyonlukları ile Avrupa ve dünya arenasında da birçok madalya sahibiyim. Üniversiteler arası şampiyonalarda da İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni her yıl kürsüde temsil ettim. Hayatımın her adımında, okul ve antrenman ikilisi mevcuttu. Mezun olduktan sonra da bir yıl boyunca, tamamıyla 2012 Londra Olimpiyatları’na hazırlandım. Bu sırada omzumdaki sakatlığım tekrarladı ve spor hayatıma nokta koymak zorunda kaldım. Sonra da Amerika serüvenim başladı” dedi.

ANNESİ REKORTMEN, BABASI MİLLİ GÜREŞÇİ

Annesi Aysel Taş’ın cirit atmada eski Türkiye rekortmeni, babası Erdinç Taş’ın da eski milli güreşçi olduğunu kaydeden Taş, aile yaşamlarında her zaman sporun büyük bir yerinin bulunduğunu vurguladı. Mezuniyetinin ardından hayalinin spor ürünleri tasarlamak olduğunu söyleyen Taş, Amerika’yı da yıllarca ciritlerini kullandığı GILL Athletics firması nedeniyle tercih ettiğini ifade ederek, “Yıllarca bu firmanın ürünlerini kullandım. Atletizmden geldiğim için spor ürünleri tasarımı ve üretimi üzerine çalışmayı hedefledim. Ailemin de moral desteğiyle valizimi toparlayıp Amerika’ya gittim. GILL Athletics firmasında işe başlayıncaya kadar, 1,5 yıla yakın zaman geçti. Bu sürede hep sabırla haber bekledim, bağlantımı koparmadan bu firmada çalışmak için üsteledim. Sonunda kabul aldım ama ilk başta tasarımcı olarak değil, üretim bölümünde işe başladım. Bir yandan uzun saatler çalışıp bir yandan da Ar-Ge’de olan projeleri takip ettim. Bölüm genel müdürünün odasına tasarımlar götürüp bıraktım. Bir yıla yakın böyle sürdükten sonra bana staj imkanı verildi. Ardından hemen işe alındım” diye konuştu.

‘KARBON’ FARKI

Hiç vazgeçmediğini ve işe alındıktan sonra da çok çalıştığını aktaran Taş, bugüne kadar birçok ürün geliştirdiğini, firmanın ürün kataloğunda, tasarladığı 35-40 ürünün bulunduğunu ifade etti.  Son geliştirdiği ve patent alan ürünün atletizmin disk atma dalında kullanıldığını, diskin en büyük özelliğinin de karbon plakalar olduğunu belirten Taş, şunları söyledi: “Geliştirdiğim diskteki karbon plakalar sayesinde ağırlık dış yüzeylere dağıldığından, atılan disk çok daha fazla mesafeye ulaşabiliyor. Patent de bu ürünün karbon plakalarıyla ilgili alındı. Piyasada başka karbon diskler bulunuyor ama karbonun en büyük problemi, diskin atıldığı yüzeyde bir şeye çarpması durumunda çok kolay kırılabilmesidir. Tasarladığım ve patentini aldığım diskte ise karbon plakalar, delikli alüminyum plakayla yüksek ısı altında birleşiyor ve plaka ağırlığını en azda tutup kırılması imkansız hale geliyor.”

ÖNCE HAYAL EDİYORUM

Bir projeye başlarken önce hayal ettiğini ve araştırmaya çok zaman ayırdığını belirten Taş, “Eğer hiç yapılmamış bir ürün tasarlamak istiyorsanız, öncelikle problemi belirlemeniz çok önemli. Bana göre tasarım, problem çözmek gibidir. Problemi belirle, çözümü bul ve aldığın eğitimin desteğiyle onu ürün haline getir. Türkiye’deki arkadaşlarıma, eğitimlerine çok önem vermelerini tavsiye ediyorum. Hedeflerinizi en başta belirleyin ve hedefinize ilerlerken karşınıza çıkan problemlerden yılmayın, vazgeçmeyin. İş başvurularından da korkmayın, endişelenmeyin. İki tarafın da birbirine ihtiyacı var. İzmir Ekonomi Üniversitesi, bana göre dünya çapında eğitime ve kadroya sahip. Lisans eğitimim boyunca bilgi birikimi açısından da kendimi hiç eksik hissetmedim” dedi.