Storytel Türkiye Ülke Müdürü Berk İmamoğlu, Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

Kendisinin aslen petrol mühendisini olduğunu söyleyen İmamoğlu sesli kitap girişimine başlama hikâyesini şöyle anlattı:

“2008 yıllarında çok sesli kitap dinliyordum. Türkçe sesli kitap olmadığı için İngilizce olanları dinliyordum. Ortağımla birlikte Türkiye’de de böyle bir projeyi hayata geçirmek istedik. Fakat o dönemde akıllı telefonlar Türkiye’de yaygın değildi. Ayrıca gerekli teknik altyapı da pek uygun değildi ve biz projeden vazgeçtik. 2013 yılından itibaren akıllı telefonların yaygın olmasıyla ve teknolojik altyapının uygunluğunun gelişmesiyle birlikte ‘Seslenen Kitap’ adlı sesli kitap projemizi 2014 Ocak ayında hayatına geçirdik.”

Sesli kitabın içeriğine de değinen İmamoğlu, “Okumak istediğimiz kitapların sesli olarak işletildiği bir platform. Yolda, sporda ofiste veya başka bir yerde bir tarafta işlerimizi yaparken diğer tarafta dinleyebileceğimiz bir içerik türünden bahsediyoruz. Bu da bilmediğimiz içerikler değil, bildiğimiz kitaplar. Çok okumak istediğimiz bir kitabı bulduğunuz zaman ve trafiğin içinde geçirdiğiniz zaman içeresinde bitirebildiğinizi anladığımız zaman, işte o an hayat değişmeye başlıyor.” dedi.

Berk İmamoğlu İsveçli Storytel’in Türkiye’ye nasıl girdiğini ise şöyle aktardı:

“‘Seslenen Kitap’a 12 kitapla başladık. 2017 yılında sayıyı 300’e çıkardık. İsveçli Storytel, Türkiye pazarına girme kararı aldı ve bunu Seslenen Kitap’ı satın alarak yaptı. Aslında bizimle ilk teması 2015 yılında yapmıştı fakat o dönem anlaşamamıştık.”

Storytel’in Türkiye pazarında her geçen gün büyüdüğünü ve büyümeye de devam edeceğini belirten İmamoğlu, “Şu an 1500 yerli 65 bin İngilizce kitap sesli bir şeklide asistemizde mevcut. Yerli kitapları yazardan ve yayıncıdan izin alarak bizler seslendiriyorduk. Fakat günümüzde artık yayınevleri de kendileri seslendirip bizlere iletmeye başladı.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, Storytel’in dinleyicilere sunduğu imkânlar için de “Bizler sadece aplikasyonlar üzerinden dinlenebiliyoruz. 14 gün boyunca ücretsiz dinleme imkânı veriyoruz. İsteyenler 14 gün sonunda abonelik üzerinde dinleyemeye devam edebiliyorlar. Hiçbir kota veya sınırlandırma yok. İstedikleri kitabı istedikleri zaman dinleyebiliyorlar.” diye konuştu.

“Kitaba dair her şey kitaba hizmet eder, ilk günden beri bunu söylüyoruz” açıklamasını yapan Berk İmamoğlu, “Bizim yaptığımız şey kitapların sesli halidir. Esas olan kitaptır, içeriktir, hikâyenin kendisidir. Kitapların kaybolması, her şeyin dijital olması gibi bir vizyonumuz da misyonumuz da yok. Kitaplar da mutlaka yazılı devam edecektir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Programı İzlemek İçin: