Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (SSBF) Öğretim Üyesi Murat Germen 2019-2020 sanat sezonuna hızlı bir başlangıç yaptı. Murat Germen 2019 yılının son çeyreğinde ulusal ve uluslararası beş farklı etkinlikte yer aldı. 

Çin’deki “Uluslararası Duyun Fotoğraf Festivali”nde

Murat Germen iki yılda bir Çin’in Guizhou şehrinde düzenlenen ve dokuzuncusu 15-19 Eylül 2019 tarihlerinde yapılan “Duyun International Photography Exhibition” başlıklı sergiye davet edildi.

Çin Kültür Bakanlığı himayesinde düzenlenen ve dünyanın her tarafından önde gelen fotoğraf sanatçılarının davet edildiği festival, Çin Fotoğraf Sanatı Topluluğu, Çin Fotoğrafçılar Derneği, Guizhou Bölgesel Kültür Dairesi, Qiannan Eyalet Yönetimi gibi çeşitli resmi kuruluşlar ve STK’lar tarafından destekleniyor. 

Mardin’de Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’ndeki sergi ve atölye çalışmalarında proje öncüsü

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi – Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde 30 Nisan’da başlayıp,  31 Aralık 2019 tarihine kadar sürecek olan, “Belgeden Kurguya, Atölyeden Müzeye – Mardin’den Fotoğraflar” sergisinde yer alan 17 genç yeteneğin sergi öncesi katıldığı atölye çalışmaları Murat Germen’in öncülüğünde yapıldı.

Sergide, 31 Mart 2019 tarihinde sona eren “Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif” sergisi kapsamında Murat Germen’in öncülüğü ile Ahmet Elhan’ın yürütücülüğünde düzenlenen atölye çalışmalarına katılan 17 genç yeteneğin ürettikleri fotoğraflardan bir seçki yer alıyor. “Zaman / mekân” kavramlarının arasındaki dinamiklerle, “inşanın temsili, temsilin inşası” ikilemi üzerine odaklanan atölyede öğrendikleri teknik bilgileri uygulamaya döken katılımcıların çektikleri fotoğraflar, toplam 5 aylık bir çalışmanın sonunda sergilenmeye hazır hale geldi.

Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen “Daire: Konuk Sanatçı Programı”nda Atölye Yürütücüsü 

Murat Germen, “Konuk Sanatçı Programı Aracılığıyla STK’lar ve Kamu Kurumları Arasında Ağ Oluşturmak” başlıklı projede atölye yürütücüsü dokuz sanatçıdan birisi olarak seçildi.

“daire: Konuk Sanatçı Programları Sosyal Ağı” AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Sivil Toplum Destek Programı çerçevesinde yürütülen “Kamu Sektörü ve STK’lar arasında İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı” kapsamında destekleniyor. Türkiye’den Göçebe Akıl (NomadMind) Tasarım ve Sanat Uygulamaları Derneği ve Troya Kültür Derneği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığında yürütülen projede Slovenya’dan SCCA – Ljubljana Çağdaş Sanat Merkezi de aktif rol alıyor. Proje, İzmir, Çanakkale, Hatay, İstanbul, Sinop, Diyarbakır, Mardin, Nevşehir ve Mersin olmak üzere Türkiye’nin 9 ilinde uygulanıyor (detaylı bilgi için: https://www.daire.org.tr/hakkinda/).

Ekim 2019’da atölye yürütücülüğü yapacağı il olan Mersin’e keşif gezisi yapan Germen, 13-21 Ocak 2020 tarihleri arasında çıktıların finalize edilmesi için tekrar Mersin’e gidecek.

Merdiven Art Space, fotoğrafçı Murat Germen’in kişisel sergisiyle ikinci yılını kutluyor

Mülkiyet/mülksüzleştirme, aşırı kentleşme, katılımcı vatandaşlık, doğanın tahribatı, iklim değişikliği, küresel ısınma gibi konuları odağına aldığı ve fotoğrafı bir ifade ve araştırma aracı olarak kullandığı çalışmalarıyla tanınan Germen; bu kez Merdiven Art Space için özel olarak kurguladığı enstalasyonu izleyiciyle buluşturdu.

Mekânın kamusal alandaki konumuyla birlikte ismine de bir referans niteliğindeki “Merdiven: Adım Adım” başlığını taşıyan ve 06.11.2019 – 14.12.2019 tarihleri arasında gerçekleşen sergi; kavramsal açıdan merdivenin soyut ve somut işlevlerini tartışmaya açtı. (https://www.merdivenartspace.com/2019/10/11/murat-germen-merdiven-adim-adim/).

Pera Müzesi’ndeki “Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl” adlı grup sergisinde

Murat Germen Pera Müzesi’ndeki “Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl” adlı sergide yer alan on fotoğrafçıdan biri oldu. 05 Aralık 2019 – 01 Mart 2020 tarihleri arasında açık kalacak sergi, 1839’da fotoğrafın bulunuşunun ilanı ve ilk fotoğraf gezisinin gerçekleşmesinin 180. yılında aynı rotayı günümüz teknikleriyle yeniden keşfeden fotoğraf sanatçılarının yorum ve bakış açılarını bir araya getiriyor.

PERA4

Fransız ressam Émile Jean Horace Vernet, Diorama tekniğini bulanlardan ressam Charles Marie Bouton ve daguerreotypist Frédéric Auguste Antoine Goupil-Fesquet, 1839 yılının Ekim ayında Marsilya limanından yola çıkıp fotoğraf çekmek üzere Livorno, Malta, Siros, Paros, Naksos, Santorini, İskenderiye, Kahire, Luksor, Süveyş, Sina Dağı, Gazze, Beytüllahim, Kudüs, Nablus, Sayda, Deyrülkamer, Şam, Trablusşam, Baalbek, Beyrut, Larnaka, Rodos, Kos, İzmir, Çanakkale Boğazı, İstanbul ve Roma’dan geçerek altı ay sonra, 1840 yılının Nisan ayında Marsilya’ya geri dönerler.

Bilinen ilk grup fotoğraf gezisi olan bu yolculuğun 180. yılında küratörlüğünü Engin Özendes’in üstlendiği sergide yer alan on fotoğrafçı Coşkun Aral, Laleper Aytek, Ali Borovalı, Murat Germen, Sinan Koçaslan, Yusuf Sevinçli, Alp Sime, Lale Tara, Serkan Taycan ve Cem Turgay yolculuğun duraklarına yaptıkları gezilerde çektikleri fotoğraflarla zengin tarihe sahip bu kentlere güncel bir bakışla yaklaşıyorlar (https://www.peramuzesi.org.tr/Sergi/Bir-Yol-Oykusu/240).