Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı’nın 10 yıllık süreçteki 10 hedefini 9 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirilen tören ile açıkladı. Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nın hayata geçmesinin üniversite, kamu ve özel sektör işbirliği ile mümkün olacağının vurgulandığı törende, açıklanan hedeflere ulaşmaya katkı sağlayacak dört önemli projeye ilişkin protokol ve sözleşmeler imzalandı.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici, Milli Uzay Programı kapsamında düzenlenen törende Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK Uzay ile Sabancı Üniversitesi’nin “Artırılmış X-Işını Zamanlama ve Polarimetri Uydusu Geniş Alan İzleme Uygulama Yazılımı” projesine ilişkin sözleşmeyi imzaladı.

Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nın 10 yıllık süreçteki 10 hedefine ulaşmasını sağlayacak diğer 3 projeye ilişkin;

  • Türkiye Uzay Ajansı koordinasyonunda, TUSAŞ, Türksat ve TÜBİTAK Uzay arasında “Milli Uydu Üretim Şirketi Kurulmasına İlişkin Protokol” imza altına alındı.
  • Türkiye Uzay Ajansı ile İstanbul Teknik Üniversitesi arasında “Havacılık ve Uzay Teknolojileri Alanlarında Bilimsel ve Teknolojik İş Birliği Protokolü” imzalandı.
  • Türkiye Uzay Ajansı, ODTÜ ve ODTÜ Teknokent arasında “Kurulacak Uzay Teknoloji Geliştirme Bölgesinde Ortak AR-GE ve Teknoloji Geliştirme Çalışmaları Yapılması ve İş Birliği Protokolü” de imzalandı.
Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında düzenlenen tören, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, TÜBİTAK Uzay Enstitüsü Müdürü Mesut Gökten, Sabancı Üniversitesi Rektörü Yusuf Leblebici, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Koyuncu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Mustafa Verşan Kök, ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Serdar Alemdar’ın katılımı ile gerçekleşti.