Times Higher Education (THE) Hızlı Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler Sıralaması 2020 sonuçları açıklandı. Söz konusu sıralamada THE, FTSE (Financial Times Stock Exchange) Endeks’e göre “Gelişmiş Yükselen Ülkeler”, “İkinci Derece Yükselen Ülkeler”, “Sınırdaki Ülkeler” kategorilerindeki ülkelerde yer alan üniversiteleri değerlendiriyor. Bu kapsamda bu yıl 47 ülkeden üniversiteler sıralamaya dahil olabildi.

Sabancı Üniversitesi THE Hızlı Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler Sıralamasına 40. basamaktan girerek, Türkiye’den sıralamaya giren 34 üniversite arasında birinci sırada yer aldı.

Hızlı Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler Sıralaması’nın metodolojisi Dünya Üniversiteler Sıralamasında olduğu gibi Eğitim, Araştırma, Atıf, Uluslararası Görünüm ve Sanayi Gelirleri olarak saptanan 5 ana başlık altında 13 göstergeden oluşuyor. Söz konusu sıralamanın öne çıkan özelliği ise hızlı gelişen ekonomilerdeki en iyi üniversiteleri kapsaması nedeni ile “Sanayi Geliri” ve “Uluslararası Görünüm” başlıklarının ağırlığının Dünya Üniversiteler Sıralaması’na göre daha yüksek olması.

THE Hızlı Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler 2020 Sıralamasında yer alan Türkiye üniversitelerinden, Sabancı 40., Koç 55., Bilkent 75., Çankaya 87., İTÜ 100., Hacettepe 121., Boğaziçi 124., ODTÜ 140., İstanbul 193. sırada yer aldı. Eskişehir Anadolu ve Erciyes Üniversiteleri 201-250 aralığında, Atılım, Bahçeşehir, Çukurova, İzmir Yüksek Teknoloji ve Karabuk Üniversiteleri 301-350 aralığında, Gebze Teknik, Yeditepe ve Yıldız Teknik Üniversiteleri 351-400 aralığında, Acıbadem, Ankara, Başkent, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Gaziantep, Marmara, Selçuk ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversiteleri 401-500 aralığında, Akdeniz, İstanbul Medipol, Ondokuz Mayıs, Süleyman Demirel ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversiteleri ise 501+ aralığında yer aldı.

THE Hızlı Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler Sıralamasının tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.