20. yılını kutlayan Sabancı Üniversitesi Türkiye’nin ilk kapsamlı ve geniş katılımlı online mezuniyet törenini gerçekleştirdi. Covid-19 önlemleri kapsamında öğrencilerin ve ailelerinin sağlığını korumak amacıyla online mezuniyet kararı alan Sabancı Üniversitesi, 20 Haziran 2020, Cumartesi günü web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden töreni canlı olarak yayınladı.

Sabancı Üniversitesi mezunlarının, mezun adaylarının ve öğretim üyelerinin video mesajlarıyla yer aldığı törende, her yıl Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine tamamı Sakıp Sabancı Fonu’ndan karşılanan özel bir ödüle layık görülen fakülte birincileri de açıklandı. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Birincisi Osman Berke Güney, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Birincisi Seham Hakmi, Yönetim Bilimleri Fakültesi Birincisi Denizalp Aybak oldu.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, online törende yaptığı konuşmada, “Üniversitemizin 20’nci yılında hep birlikte çok farklı bir mezuniyet heyecanı yaşıyoruz. 2020 yılı hepimizin hayatına getirdiği önemli değişimlerle unutulmayacak bir yıl olarak kayıtlara geçti. Yüz yılda bir görülen, olağanüstü ve sıradışı bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde bir yandan bu olağanüstü koşulları yönetirken diğer taraftan da hayatı geciktirmeden mevcut koşullar içinde her konuda elimizden gelenin en iyisini yaparak sorumluluklarımızı yerine getirmek için çalışıyoruz. 20 yıllık geçmişinde birçok ilki başarmış üniversitemiz, bugün de Türkiye’nin ilk kapsamlı online mezuniyetini gerçekleştiriyor. Sizler de tarihe geçiyorsunuz” dedi.

COVID-19 ÇÖZÜM ODAKLI OLMAYI VE HAYATI ERTELEMEMEYİ ÖĞRETTİ

“Dünya tarihinde bazı önemli olaylar “ondan önce” ve ”ondan sonra” diye anılır. Covid -19 için de böyle olacağı görünüyor” diyen Güler Sabancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Hayatımızda sahip olduğumuz birçok şey değişiyor ve dönüşüyor. Sağlık, yeniden hayatımızın merkezine yerleşti. Birbirimize karşı sorumluluklarımız, bir kez daha büyük önem kazandı. İşbirliğinin, dayanışmanın, esnek olmanın, uyum sağlamanın, çözüm odaklı olmanın ve dünyaya sahip çıkmanın ne anlama geldiğini bir kez daha görüyoruz. Dolayısıyla mezuniyet törenimizi de geciktirmeden yapmayı, sizlerin çok çalışarak hak ettiğiniz diplomalarınızı bir an önce almanızı ve hayata yelken açmanızı sağlamaya çalıştık.”

Kaygı ve endişelerin yüksek olduğu böylesi zor bir dönemde 2020 mezun adaylarının rüzgara karşı koyarak diplomalarını almaya hak kazandığını ifade eden Güler Sabancı, öğrencilere şöyle seslendi: “Sizlerin teknolojiyi kullanma becerilerinizi, bu yeni dünyayı yaratma ve yaşatma yetkinliğinizi hayranlıkla izliyorum. Bilgiye erişimin bu kadar yüksek ve teknolojinin bu kadar geliştiği günümüzde sahip olduğunuz donanımla, bilimin ışığında emin adımlarla ilerleyeceğinize ve geleceği bizlerden daha iyi yöneteceğinize inancım tam. Covid-19’un yarattığı olağanüstü koşullar size daha genç yaşınızda sağlığın, ailenin önemini, esnek olmayı, uyum sağlamayı, çözüm odaklı olmayı ve hayatı ertelememeyi öğretti. 2020’nin zorluklarından edindiğiniz ve sizi hayata karşı daha da güçlendiren tecrübeler, ilerleyen yıllarda avantaj olarak size dönecektir.”