Rusya lideri Putin dünyanın ilk robot askerini Ukrayna cephesine yolladı. Yapay Zeka ile çalışan robot asker FEDOR , üreticisi tarafından “Tam bir Terminatör” olarak tanımlanıyor.  Adı Fedor olan yapay zekalı robot asker bir yıldır savaş eğitimi alıyor. Fedor, Herson’daki savaş hattından görevlendirildi.

Araba sürebilen, aynı anda iki silahı ölümcül isabetle kullanabilen ve ağırlık kaldıran Fedor’un geçen yıl temmuz ayından bu yana muharebe görevleri için eğitim gördüğünü belirten Rus yetkililer, robotun artık silahlı bir askerin hareketlerini tamamen taklit edebileceğini ve dakikada 10 düşman askerini öldürebileceğini iddia edildi. Fedor’un asla yorulmayan, kesin isabet ve insanüstü güce sahip bir asker olduğunu dile getiren uzmanlar “Fedor, özünde terminatör. Hayatın ve insanlığın en kötü kâbusu olacak” dedi.

FEDOR, diğer adıyla Skybot F-850, 1,80 metre boyunda ve kalkışta yaklaşık 160 kilo ağırlığına sahip.

Skybot F-850, yapay zekâ unsurlarına sahip önceden ayarlanmış bir programa sahip. Dengeyi korumak, genel hareketleri farklı lokomotor fonksiyonlara bölmek ve gelen uzman yardımı, robotun bağımsız olarak egzersiz yapmasına imkân tanıyor. Ayrıca robot avatar modunda yani bir operatörün tam kontrolü altında da çalışabiliyor.

İşte Dünyanın İlk Savaş Robutu: