Habertürk’ün haberine göre Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, “Bizim çalışma felsefemiz üniversitemizi Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasına sokmaktır. Bunu da kademeli bir biçimde bölgemizde önde gelen, özellikle bazı alanlarda Türkiye’deki tek ya da ilk sıralardaki üniversiteler haline getireceğiz. Bu noktada çalışmalarımızı yoğunlaştırdık” dedi.
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Osmaniye’de görev yapan ulusa ve yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Konuşmasına üniversitenin kuruluşuyla ilgili bilgiler vererek başlayan Rektör Prof. Dr. Uzun OKÜ için gerçekleştirmek istediği projelerden bahsetti. OKÜ’nün bir şehir üniversitesi olduğunun altını çizen Uzun, hedeflerinde Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’ni Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasına girdirmek istediğini söyledi.

“Mesaimize Osmaniye’ye hizmet etme aşkı ve şevkiyle başladık”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’ne 6 Şubat 2021 tarihi itibariyle Rektör olarak atandığını ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, “OKÜ Rektörlüğüne atandıktan sonra hızlı bir şekilde ekibimizi oluşturduk ve çalışmaya başladık. Bu şehirde olmaktan, yaşamaktan, bu şehre hizmet etmekten ve OKÜ Rektörü olarak görev yapmaktan onur duyuyorum. Osmaniye çok önemli bir kent. Tarihi bir geçmişi olan kadim uygarlıkların kavşak noktasında yer alıyor. Doğası, ekonomisi, Türkiye’ye olan katkılarına baktığımızda ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle ayrı bir heyecanımız var. Aynı zamanda bu durum bize ayrı bir sorumlulukta yüklüyor. Ben ve çalışma arkadaşlarım bu sorumluluğun bilincinde olarak ülkemize, milletimize, devletimize ve Osmaniye’mize hizmet etme aşkı ve şevkiyle her gün mesaimize başlıyor ve çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

“OKÜ’yü Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasına girdireceğiz”
OKÜ için hedeflediği projeden bahseden Rektör Uzun, “Bizim çalışma felsefemiz, üniversitemizi Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasına sokmaktır. Bunu da kademeli bir biçimde bölgemizde önde gelen, özellikle bazı alanlarda Türkiye’deki tek ya da ilk sıralardaki üniversiteler haline getireceğiz. Bu noktada çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Üniversiteler eskiden olduğu gibi her alanda öne çıkan eğitim kurumu olmaktan çıktı. Biraz daha rekabet potansiyeli yüksek alanlara yoğunlaşma durumu söz konusu oldu. Biz de çekirdek rekabet unsuru ortaya koyarak bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Üniversitemizde çok değerli akademik personel potansiyelimiz bulunuyor. Hepsi alanında çok önemli noktalarda yer alıyorlar. Araştırma görevlisinden tutun profesörüne kadar hepsi alanında yetkin arkadaşlarımız. Ülkemizin bilimsel hayatına çok önemli katkılar sunduklarını söyleyebilirim. Bizim amacımız buradaki bu kapasiteyi olduğu kadar maksimum seviyeye çıkarmak. Akademisyen arkadaşlarımızla birlikte ortak akıl doğrultusunda çalışarak özellikle bilimsel yayın, proje üretimi ve diğer alanlarda akademik faaliyetlerde hızımızı artıracağız. Çünkü üniversiteler arasında dünyada çok büyük ve sert bir rekabet yaşanıyor. Biz de bu anlamda bu rekabetten geri kalmamak adına bütün gücümüzü, enerjimizi kullanmak durumundayız. Bu noktada tabi ki çok güçlü bir potansiyelimiz var. Hem idari hem de akademik personelimiz genç, yetkin ve dinamik bir yapıya sahip. O nedenle biz kısa sürede bunu başaracağız” diye konuştu.