TÜBİTAK tarafından düzenlenen STAR Stajyer Araştırmacı Programı kapsamında desteklenmeye değer bulunan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) öğrencilerinin yer aldığı projeler için ödül töreni düzenlendi. 

TÜBİTAK tarafından nitelikli insan kaynağının ülkeye kazandırılması amacına yönelik olarak lisans öğrencilerinin Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırma ekosistemine ilk adımı atmaları ve araştırma yapmaya teşvik edilmeleri amacıyla hazırlanan STAR Programında desteğe değer bulunan projeler arasında 10 İKÇÜ projesi yer aldı. 2-30 Kasım 2020 tarihleri arasında başvuruları alınan 12. 000 öğrenci arasından yapılan değerlendirmede 1.500 öğrencinin yer aldığı proje desteğe değer bulundu ve 10 İKÇÜ öğrencisi de bu listede yer aldı. Desteğe hak kazanan projelerde yer alan öğrencileri üniversite senato salonunda kabul eden Rektör Prof. Dr. Saffet Köse, lisans düzeyinde öğrencilerin projelerde yer alması ve desteğe hak kazanmasının üniversite ve ülke açısından çok sevindirici olduğunu söyledi.

  Rektör Köse, “Ülkemizin stratejik hedeflerine ve insanlığın faydasına odaklı çalışmaları tüm paydaşlarımızla yürütüyoruz. Ben STAR programını duyduğumda büyük heyecan yaşamıştım. Henüz akademik yaşamın ilk basamaklarında olan siz öğrencilerimizin gelişmesine ve araştırma nosyonuna sahip olmasına büyük katkıları olacağına inandığım bu programı hayata geçiren TÜBİTAK’a ve katkı verenlere en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Elbette bizim heyecanımızı mutluluğa çeviren şey, öğrencilerimizin yer aldığı projelerinin desteğe değer bulunmasıdır. Bu listede 10 öğrencimizin yer alması kadar mühendislik, tıp, eczacılık ve sosyal bilimler alanlarının tümünde projelerimizin kabul edilmiş olması bizi ziyadesiyle mutlu etti. Her zaman söylediğim gibi akademik yaşamda deneyim önemli bir yere sahiptir. Ancak dinamizm olmadan deneyim sadece belirli bir alana kısıtlanmış kalmakta. Biz deneyim ile dinamizmi birleştiren bir bakış açısıyla yükseköğretime hizmet sunmaya çabalıyoruz. Bunun sonucu olarak da sizler, hocalarınızın liderliğinde bu projelerde yer alıyorsunuz. Ben, öncelikle sizleri araştırmaya teşvik eden hocalarınıza ve yetiştiren ailelerinize teşekkür ediyorum.

Bunun başlangıç olmasını; ülkeniz ve insanlık için büyük projeler üzerinde çalışmalarınızı sürdürmenizin temelini oluşturmasını diliyorum. Hepinizi yürekten kutluyorum” dedi. Toplantıda konuşan Rektör Yardımcısı ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Gökçe, sağlık ve mühendislik alanında ödül alınmasının sevindirici olduğunu ancak sosyal bilimler gibi proje temelli çalışmaların az yapıldığı bir alanda desteğe değer projeler üretmenin sevindirici olduğu söyledi. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Barış Önder Pamuk ise dünyadaki aşı çalışmalarının geldiği noktada yerli aşı üretiminin ne denli önemli olduğunun görüldüğümü ve tıp alanında yapılan gelecek çalışmaların bu şekildeki teşviklerle daha artacağına inandığını ifade etti. En çok öğrenci ile desteklenen projeler listesinde yer alan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydoğan Savran, mühendislik çalışmalarında çok sayıda projenin yürütüldüğünü; öğrencilerin henüz lisans düzeyinde bu başarıya erişmiş olmalarının gelecek adına ümit verici olduğunu söyledi. Eczacılık Fakültesi adına törene katılan Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Erel Akbaba, henüz 3. dönem öğrenci alan bir fakültede diğer fakültelerle işbirliği içinde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi ve kendisinin de danışmanlık yaptığı bir projenin desteğe değer bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmaların ardından STAR Stajyer Araştırmacı Programında desteğe değer bulunan projelerin sahipleri Ali Aydın (Eczacılık), Ceren Çelik (Makine Mühendisliği), Didem Öney (Biyomedikal Mühendisliği), Dilan Doğru (Biyomedikal Mühendisliği), Fatih İlgen (Makine Mühendisliği),  Murat Aydemir (Tıp), Özgem Uysal (Tıp), Rümeysa Bektaş (Biyomedikal Mühendisliği), Serkan Gangal (Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği) ve Tuğçe İriz’e (Medya ve İletişim) teşekkür belgesi ve hediyeleri Rektör Prof. Dr. Saffet Köse tarafından verildi.