Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, Akademik Bakış #tercih2022 sezonunda Michael Kuyucu’ya Üsküdar İletişim fakültesinin çalışmalarını ve iyi bir fakültenin markalaşması için sahip olması gereken özellikleri anlattı.

Uzaktan Eğitime Hazır Bir Üniversiteydik

Pandemi nedeniyle 13 Mart 2020’de eğitime ara verilmişti. 13-14-15-16 martta yani cuma akşamı eğitime ara verilmişti. Biz Üsküdar Üniversitesi olarak pazartesi sabahı, 16 martta tamamen top yekûn online eğitime geçmeyi başarmıştık. Teknolojik altyapımız çok güçlüydü. Covid esnasında daha da güçlendi. Geçtiğimiz yılda, bu bitirdiğimiz yılda, hibrit eğitim yaptık.

Hem Sınıfta Hem de Zoom’dan Dersleri Aynı Anda Yaptık

Hibrit eğitimde de bütün hocalarımızın bütün öğrencilerimizin Zoom hesapları var. Zoom üzerinden sınırsız zaman dilimi de kullanarak sınıfta dersler yapıldı, bu sınıfta yapılan dersleri aynı anda uzaktaki öğrenciler de uzaktan izleyebildi. Aynı anda yüz yüze yapıyoruz sınıfa gelen öğrenci sınıfa geliyordu gelemeyen de aynı anda canlı sınıfa girerek zoom üzerinden dersi izliyordu. İkisini de kaçıran öğrenci daha sonra kayıtlardan o dersi izleme şansı buluyordu.

Çizgi Film ve Animasyon İlk Kez Bir İletişim Fakültesinde

Bunlar çok dijital teknolojilerin bu kadar çok hayatın içine girmesiyle çizgi film animasyon gibi bölümlerimiz de çok önemli. Çünkü bütün iş alanlarında bütün sektörlerde tanıtımın reklamın, algının, sosyal medyanın, yeni medya teknolojilerinin hepsinde animasyon artık çok önemli hale geldi. Dolayısıyla biz de bu bölümü açtık ve bu yıl bölüm dördüncü yılına giriyor.

“Çizgi Film ve Animasyon Bölümü” Türkiye’de ilk kez bir iletişim fakültesinde açıldı. Bu bölüm genelde güzel sanatlar fakültelerinin ve tasarım fakültelerinin altındaydı. İletişimde ilk bizde açıldı ve çok da parlak çok da iyi gidiyor. İyi bir akademik kadro, iyi laboratuvar olanakları var.

Animasyon öğrencileri çok özel öğrenciler. Çünkü buraya o çizim yeteneklerine o biçimsel tasarımsal yeteneklerine güvenerek geliyorlar. O nedenle de farklı bir ışıkları var.

Yüksek Lisans ve Doktora Programlarımız da İddialı

Bizim başka uygulama bölümlerimiz de var. Mesela görsel iletişim tasarım bölümümüz var. Burada da hem grafik tasarımı ile ilgili ileri düzeyde dersler ve animasyon ile ilgili 3 boyutlu dersler veriliyor. Aynı zamanda bizim görsel iletişim tasarım bölümümüzün master ve doktora programı da açıldı. “Görsel iletişim” doktorası ilk kez yine biz de açıldı. Biz lisansta 1.sınıfa aldığımız öğrenciyi isteyeni 4.sınıfın sonunda mezun edip sektöre gönderiyoruz ama akademik kariyer yapmak isteyeni de bırakmıyoruz. Onları da akademisyen yapıyoruz. Bir doktora programımız daha var “yeni medya iletişim” doktorası bunu da ilk kez biz açtık biz de açıldı. Bu da çok trend bir program. Çok daha kaliteli bir öğrenci grubumuz var. Çok iyi tezler çıkmaya başlıyor, bu bizi çok mutlu ediyor.

Düşünsenize başka bir üniversitede çalışıyor mesela başka bir üniversitede görevli akademisyen ama kendi üniversitesinde programı olduğu halde bize geliyor. Bunlar bizi çok mutlu ediyor. Markalaşma hedefimiz vardı onun için de en iyiler arasına girmemiz gerekiyordu.

Bir Fakültenin Marka Değerini Belirleyen Faktörler                                                 

Bir fakültenin marka değerini belirleyen faktörlere önem veriyoruz. Bunlardan birincisi fakültenin akademik kadrosu ve niteliği, ikincisi eğitim öğretim programları, üçüncüsü akademisyen yetiştiren master doktora programları ki bizde şu an 4-5 tane master programı 2 tane doktora programı var. Akademik dergi çok önemlidir. Bizim şu anda fakültemizin “Etkileşim” adlı bir akademik dergisi var. Şu an tr sürecinde ve çok da iyi gidiyor. Çok yoğun çalışıyoruz ama oluşturduğu etkiden mutluyuz derginin. Bir konferansımız var uluslararası konferansımız. Bu yıl dokuzuncusunu yaptık ve önümüzdeki yıl onuncusunu yapacağız.

Bu konuların bir fakültenin marka değerini oluşturduğunu düşünüyor ve bunları uyguluyoruz. Akreditasyon tabi önemli bir diğer faktör.  Kalitenizin fakülte olarak tescil edilmiş olması önemli. Hani biz kendimize “evet biz kaliteliyiz” diyebiliriz ama saygın bir kurumdan, onaylanmış bir kurumdan tescil aldığında o artık çok daha değerli oluyor. Çünkü artık tescilli bir kalite tescilli bir marka oluyorsunuz. Biz Üsküdar İletişim Fakültesi olarak bunları sağladık.

Program Podcast Kaydı için: