Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu,  Doç. Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

Tercih döneminde yapılan çalışmalara değinen Bulu, “Ben sabahtan akşama kadar gerçekten kampüsümüz de dolaşıyorum, gelen adaylarla ilgileniyorum, onların sorularına cevap vermeye çalışıyorum elimden geldiğince. Çünkü şunu görüyorum yani bu gerçekten sosyal sorumluluk projesi bir taraftan da, gelen öğrencilerin birçoğunun aslında seçmek istedikleri bölüme ilişkin kafaları net değil. Yarım yamalak bilgiler var daha da kötüsü belki hiç yani hayatı boyunca memnun olmayacağı bir bölümü tercih etme ihtimali var, değişik yanlış bilgilendirme, eksik bilgilendirme tam bilgiye sahip olmama biz ona ‘formation’ diyoruz oyun teorisinde o yüzden olabildiğince, ben hani büyük resmi onlara göstermeye çalışıyorum. Bu da tabi her gün en az işte 30-40 tane öğrenciyle sabahtan akşama kadar konuşuyoruz, güzel oluyor yani dokunduğumuz her öğrenci en azında büyük resmi görmeye başlıyor, onlar açısından faydalı oluyordur diye düşünüyorum.” dedi.

Üniversitenin yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Bulu, “Haliç çok eski bir üniversite Türkiye’nin en eski vakıf üniversitelerinden birisi ama bu güne kadar eğitimini Türkçe ağırlıklı devam ettirmiş, birkaç İngilizce bölümü olmasına rağmen. Ben tabi göreve geldiğim zaman Haliç’in aslında Uluslararasılaşmasının da çok önemli olacağını düşündüm ve bunu mütevelli heyeti ile paylaştım ve onlarda kabul ettiler. Tabi uluslararası üniversite olmanın birkaç bileşimi var bunlardan en önemlisi eğitim dilinin İngilizceye dönüşmesi, özellikle bazı bölümlerde yani mühendislik fakültesi, işletme fakültesi gibi fen edebiyattaki bazı bölümler genetik gibi ya da işletmedeki yönetim bilişim sistemleri ya da uluslararası ticaret ve işletmeci gibi bölümlerin Türkçe eğitim vermesini ben eksik buluyorum öyle söyleyeyim. Çünkü Türkiye’ de K12 de yani ilkokul ortaokul lisede iyi bir İngilizce eğitimi verilmiyor maalesef. Öğrencilerimiz iyi İngilizce bilmeden üniversiteye geldikleri için, maalesef bu bizim işimiz olmamasına rağmen çocuklara İngilizce öğretme işi bize kalıyor. Bunun için bir kere biz çok iyi bir hazırlık okulu kurduk, gerçekten hem Türk hocalarımız hem de yapancı hocalarımız. Spekearlarla birlikte ve hatta hazırlık okulunun bütün hocalarında ben mülakatlara katıldım. Çünkü onların speak olması bizim için çok önemli çünkü çocuklar duyarak öğreniyorlar İngilizceyi ve burada düzgün bir İngilizce olması lazım mutlaka hocaların en ufak bir aksağın olmaması lazım, bunlara çok dikkat ettik hocaları seçerken. Diğer taraftan tabi ki bu İngilizce bölümler ve hem yenilerini açtık mesela yazılım mühendisliği bu sene ilk defa açıldı ama bununla birlikte var olan mühendislikteki işte makine mühendisi, elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği hepsini de İngilizceye dönüştürdük. Yani daha önce bunlar Türkçeydi, Türkçeye çeviriyorlardı. Bunların hepsini İngilizceye dönüştürdük. Yönetim Bilişim sistemleri Türkçe eğitim veriyordu onu İngilizceye dönüştürdük, uluslararası ticaret ve işletmecilik Türkçe eğitim veriyordu onu İngilizceye dönüştürdük, psikoloji mesela onun Türkçesi vardı onun İngilizcesini de açtık.” diye konuştu.