Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giray Saynur Derman, Michael Kuyucu ile Akademik Bakış Programına konuk oldu. Prof. Derman, Akademik Bakış programına uluslararası ekonomi ve küresel piyasalar hakkında dikkat çekici yorumlar yaptı. İşte  Prof. Dr. Giray Saynur Derman’ın Michael Kuyucu’ya yaptığı açıklamalar:

Önümüzdeki Dönem Yapay Zeka Dönemi

Ben şöyle düşünüyorum, önümüzdeki dönem; yapay zekâ dönemi. Gerçekten insan odaklı çalışmaların daha az olacağı, meslek gruplarının değişeceği, tamamen dijital bir platformda olacak. Sanal ortamlarda birçok iş gücünde robotların iş göreceği, tamamen Matrix filmindeki gibi bir sisteme evirileceğimizi düşünüyorum. Liderlik konusu bence daha çok küreselleşmeye bağlı olarak, birliklerin sistem üzerinde çok fazla ayakta kalamayacağı ama diğer tarafta bu dijital dönüşümle eğitim de dahil olmak üzere her şeyin değişeceği bir dönem olacak.

Çin’de Değişiklik Olacak

Çin ve Hindistan. Ben yıllardır bunu söylerim, demografik yönden birinci ve ikinci ülke, Hindistan’da da biliyorsunuz ilaç ve kanser çalışmaları çok yaygın. İnsan hakları çerçevesinde şöyle düşünüyorum ben; siyasi olarak Çin’in yapısı komünist ama bu zaman içinde değişecek. Çin’de bir değişiklik olacak, ticari ve ekonomik açıdan dünyada önemli bir yeri olacak, tek yol tek kuşak projesi var şu an Çin’de, bunun içine ülkemizde dahil olacak.

Gelecekte Su Savaşları Olacak

Amerika şu pandemi döneminde bile o kadar ekonomik kriz yaşadı, o kadar badireler atlattı ama yine de güçlü.  Amerika kolay düşmez ama Avrupa Birliği konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Avrupa Birliği içerisinde bir dağılım olabilir. NATO gibi örgütler uluslararası boyut değiştirebilir. Ben şuna çok dikkat çekmek istiyorum; enerji savaşları vardı bu içinde bulunduğumuz dönemde, daha sonra su savaşları yaşanacak çünkü kuraklığa doğru gidiyoruz bu iklim krizi ile birlikte artıyor. Özellikle suya bağlı savaşlar olacak. Şuan mesela İsrail’deki savaşlar, Dicle-Fırat meselesi çevre felaketi, dünyanın kuraklaşması. Bunlar çok önemli. İnsanlar enerjisiz yaşayabilir ama susuz yaşayamaz. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde kıtlık ve kuraklık dahil bir takım çevresel ve beslenme ile ilgili sıkıntılar yaşanabilir diye düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde ekonomik olarak güçlüler kalacak. Diğerleri ise günden güne fakirleşecek.

economy crisis panic stock market crash graph. Stock market price fall down. World crisis panic. Economy crisis

2040 Yılında Yeni Bir Dünya Düzeni Olacak

Dünya ekonomi ligindeki sıralama Amerika-Çin arasında gelir gider. Ama Çin sistemini değiştirirse ve daha uluslararası normda bir ülke olursa (çünkü şuan biliyorsunuz bir kapalılık var) eğer değişirse Çin Amerika’yı da geçebilir. Ben Almanya’yı da çok güçlü görüyorum. Almanya, Avrupa Birliği dağılsa da güçlü olacak ülkeler arasındadır. Çünkü iki dünya savaşından da yenik çıktı Almanya ama hala güçlü.  Hep bu örneği veriyorum, Almanya teknolojik olarak mühendislik alanında birçok alanda üstün. Almanya yine dünyada ki dengesini koruyacaktır. Fransa konusunda emin değilim. Çünkü lider bazlı düşünüyorum. Macron yönetiminde Fransa’nın çok iyi yönetildiğini düşünmüyorum. Macron değişse Fransa değişir mi bilemiyorum. Ama Avrupa Birliği çatırdadı ve buradan Fransa’da zarar görecektir. Hindistan’a da bakmak lazım. Hindistan da çok önemli. Belki bu Asya Pasifik ülkelerinde bir gelişim olabilir. Afrika günden güne daha da zayıflayacak. Yine diğer çatışma bölgeleri olarak kalacaktır. Ben zaten Kafkasya’da da bir çatışma olacağını söylemiştim çünkü bu bölge Hazar petrollerinin önemli bir noktası. Buradaki çatışmalar bir süre daha sürer. Ama öbür tarafta Çin- Hindistan – Amerika’ya dikkat etmek lazım. Amerika da çok değişik şeyler yaşadı bu sene, kongre merkezindeki olaylar. Özetle 2040’ta yeni bir dünya olacak yani sonuçta. Sanal, dijital belki de çiplerin takıldığı bir dönem olacak.

Japonya Gelecekte Toparlanacak

İkinci dünya savaşından yenik çıkan ülkelerden biri de Japonya idi. Japonya bir ada devleti. Çok küçük bir devlet ama düzenli ve sistemi olan bir devlet.  Şu son dönemlerde Almanya’nın bile gerisinde kaldı Japonya. Bir durgunluk dönemi var üstünde. Ben yine de Japonların önümüzdeki dönemde atağa geçeceğini söyleyebilirim. Yine de diğer ülkeler ile kıyaslanacak bir ülke olmaz çünkü küçük bir ada devleti.

Türkiye Oyunun İçinde Olmalı

İngiltere, brexit sonrası toparlanmaya gider, İngiletere’de büyük değişiklikler olacak. Sistemini belki de daha da revize edip ekonomik olarak bir çıkışa gidecek çünkü Avrupa Birliğini bir yük olarak görüyordu. ABD ile arasında bir rekabet vardı. İngiltere bir atağa geçecektir, İngiltere’yi yabana atmamak lazım. Biz  buradan nasıl çıkarız? Biz buradan rasyonel politikalarla, rasyonel ve pragmatik, uluslararası ilişkilerde çıkarlar belirleyicidir, çıkarlarımıza göre hareket edip bir strateji belirlemeliyiz. Oyunun içinde yer almalıyız. Oyun dışı kalırsak sonra diskalifiye oluruz.

Programı İzlemek İçin: