MEF Üniversitesi İ.İ.S.B. Fakültesi Ekonomi Bölüm başkanı Prof. Dr. Fırat Bilgel, Akademik Bakış Programı #tercih2022 özelde Doç.Dr. Michael Kuyucu’nun konuğu oldu. Bilgel , MEF üniversitesinin eğitimi hakkında genel bilgiler verirken ekonomi eğitimi almanın avantajlarını ve YKS 2022 yılında barajın kalkmasına yönelik düşüncelerini anlattı. İşte Prof. Dr. Fırat Bilgel’in Michael Kuyucu’ya yaptığı açıklamalardan satır başları

Türkiye’de Flipped Learning Yöntemini İlk MEF Ünv. Uyguladı

MEF Üniversitesinde hukuk fakültesi dışındaki bütün bölümlerde dersler %100 İngilizce yapılıyor. Türkiye’de sadece MEF Üniversitesi genelinde de geçerli olan tersten öğrenme,  flipped learning eğitimi dediğimiz eğitim modeli dünyada ilk olarak MEF Üniversitesi’nin tüm bölümlerinde uygulandı.

Flipped learning dediğimiz bu eğitimde bilgi transferi dinamik interaktif ve tamamlayıcı materyaller ile – ki bunlar neler olabilir? bunlar slaytlar, videolar, makaleler olabilir – yapılıyor. Dolayısıyla bireysel öğrenme ile grup öğrenmesini dolduruyoruz. Bireysel öğrenmeyi ön plana çıkartan bir öğrenme stili olarak tüm bölümlerde uyguluyoruz.

MEF Üniversitesinde Final Sınavı Yerin PROJE Var

Ekonomi bölümü olarak, çok geniş çapta geniş yelpazesi olan bir bölüm seçmeli havuzumuz var. Çift anadal programlarında ve yandal programlarında esneklik var. Bunun dışında bizim üniversitemizi ayıran başka bir özellik ise derslerin %80’i diyebileceğimiz bir oranında final sınavının olmaması. Bunun yerine biz öğrencilerimize projeler veriyoruz ve bir adaptif öğrenme yapısı hedefliyoruz.

Ekonomi Mezunu Ne İş Yapabilir?

Hukuk eğitimi almadan avukat olmanız mümkün değil. Tıp eğitimi almadan doktor olmanız mümkün değil. Ekonomi mezunu bir iktisatçı bu tarz spesifik alanlar dışındaki tüm alanlarda hemen hemen her şeyi yapabilir. Finans da çalışabilir, kamuda çalışabilir, Merkez Bankası’nda çalışabilir, bankalarda çalışabilir. İktisadı çok orijinal kılan aslında bir İsviçre çakısı gibi olması. Aynı zamanda kesme görevi de görüyor, makas görevini de görüyor, cımbız görevini de görüyor. Ekonomi mezunun yapabileceklerinin sınırı kişinin kendi sınırları ile belirlenmiş.

Herhangi bir konuda bir iddia ortaya atıldığı zaman bunun arkasında bilimsel kanıta dayalı bir cevap olması lazım. Kanıt olabilmesi için ise ölçüm olabilmesi lazım. Ölçüm olabilmesi için ise o ölçümün dilini bilmek lazım. Ekonomi bir taraftan da disiplinler arası çalışmaya olağanüstü yatkın bir bölüm. Veri biliminde uzmanlaşabilirsiniz ölçme ya da program değerlendirme diyelim, bütün bu alanlarda da uzman ulaşabilirsiniz. Siz ekonomi formasyonundan geçtiğiniz zaman verimini de öğrenebilirsiniz. Biz MEF Üniversitesi ekonomi bölümü olarak bu imkanı sağlıyoruz.

YKS Sonuçları Eğitimin Ne Kadar Vahim  Durumda Olduğunu Gösterdi

Temel yeterlilik testi ve alan yeterlilik testi nde neler olup bittiğine baktım. Şimdi bu sene baraj kalktı. Önceki yılda TYT ‘de baraj 150, AYT’ de baraj 180 idi. Bu yıl bunlar kalktı. Yaklaşık 3 milyon aday arasında görebildiğim kadarıyla yaklaşıl 96 bin aday hiç doğru soru cevaplayamadı, sıfır doğru ile bitirmiş sınavı. 2021 yılında ise bu sayı 23.000 idi. Olağan üstü neredeyse üç katına çıkmış bu sayı. Bu olağanüstü bir önem arz eden bir nokta.

Temel yeterlilikte bakıyoruz Türkçede 40 soruda 17.8 ortalama doğru var, matematikte 40 soruda 6.9,  Fen de ise 40 soruda sadece 3.2 doğru ortalama var. Alan yeterliliklerinde de benzer bir şey var. Alan yeterliliğinde matematik alanında öğrencilerin %8’i hiç doğru cevap verememiş sıfır doğru! Fende de aynı şekilde. Yani aslında bu manzara, biz bir fotoğrafını çekmiş olduk.  Özetle kısaca ve çok kabaca durumun ne kadar vahim olduğunu görüyoruz. Adayların sadece %1’i alan yeterlilik testinde 40 sorunun matematikte yarısını yapmış %1 bu aday oranı.  %50 başarının oranı %1 yani. Bu çok korkunç bir durum. Çok üzücü bir durum.

Barajı Kaldırmak Yerine Tersi Yönde Bir Uygulama Yapılmalıydı

Barajın kalkmasının doğru olmadığı çok net benim gözümde. Halbuki tam tersi yönde gidilmiş olmalıydı amagerekenin tam tersi yapılmış. Barajın kalkmasıyla aslında 96 bin aday kendi barajını kurmuş oldu sıfır doğruyla sınavı tamamlamış.

Bunun düzeltilmesi lazım, bu iktisatın da bir alan. Maalesef bu barajı kaldırmak değil daha farklı bir uygulama yapılması lazımdı. Belkide yapılması lazım. Çünkü Türkçe gibi bir alanda soruların içeriğinden bağımsız olarak bunu söylüyorum, bir öğrenci eğer 40 sorunun yarısını yapamıyorsa burada büyük bir soru işareti var. Adayın Türkçe konuşup yazma becerisi ile ilgili bir sorun var demek. Aynı şey matematik için de geçerli bu sadece Türkçe için değil.  Ben örneği oradan vermek adına yaptım ama fende de böyle, bu çok ciddi bir sorun. Bu tablo üniversite adaylarının bilgi ve formasyonunun sorgulanması gerektiğine işaret ediyor maalesef.

O kadar hassas bir konu ki bu, bugün bir politika değişikliğine gittiğiniz zaman bu merkezi bir şeyde olabilir, yerel bir şey de olabilir, politika değişikliğine gittiğiniz zaman bu olumlu bir değişiklik ise yani olumlu olması adına yapılmış bir değişiklik ise bunun meyvelerini almanız onlarca yıl sürebilir, ama çok kötü bir karar alındıysa, o inanın beklemez hemen kendisini gösterir.

Program Podcast Kaydı İçin: