Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Sanver Çelik Akademik Bakış programında Su Ürünleri Fakültesinin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Çelik, programda deniz ekosistemini korumaya yönelik fakülte olarak yaptıkları ıstakoz salınımında Türkiye’de bir ilke imza attıklarına vurgu yaparken, su ürünleri fakültesinde akademik eğitim almak isteyen öğrencileri bekleyen YÖK Bursundan bahsetti.

Türkiye’de Bir İlke İmza Attık

Bu yıl ilk defa, ülkemizde ilk defa fakültemiz öğretim üyeleri tarafından deniz ıstakozu yetiştiriciliği yapılarak denize salındı. Türkiye’de ilk defa oldu bu. Bunu biz kendi tesislerimizde gerçekleştirdik. İlk defa bunun yetiştiriciliğini yaparak denize salınımını yaptık. 150 adet yavru bırakıldı. Bu deniz ekosisteminin önemli bir elemanı. Doğal mikroplarından korunmasına yönelik gerçekleştirilen bir çalışmadır. Yine doğal ekosistemin korunması, sürdürülebilir su ürünleri avcılığının yapılması amacıyla doğaya 7000 adet çukura levrek yavrusu da bıraktık. Dört yıl boyunca bunu yapıyoruz toplamda 7000 adet çukura levrek yavrusu bıraktık.  Tabii ki bunu yapmamızın amacı doğal sistemlerin korunması aynı zamanda sürdürülebilir su avcılığının yapılması için.

Doktora Yapan Öğrencilere 4.500 TL Burs

Su ürünleri mühendisleri akademik çalışmalara yönelmek isterlerse yani akademik çalışma yapmak isterlerse yüksek lisans ve doktora programlarımızda özellikle doktora programı için burs imkanımız var. Bu da şöyle 2016’dan bu yana yükseköğretim kurumunun belirlediği bir öncelikli alanlar var. Yüksek Öğretim kurumu bu alanlarda doktora yapacak öğrencilere burs veriyor. Bu alanda da bünyemizde 13 tane YÖK bursu alarak öncelikli alanlarda doktorasına devam eden öğrencilerimiz var. Yine bu sene de YÖK’ten taleplerimiz var bir şekilde inşallah onlarda olumlu şekilde neticelenir. Bu öğrencilerimizle dört yıl boyunca aylık yaklaşık 2600 TL burs veriliyor. Bayağı güzel bir imkan. Şimdi bu doktora öğrencileri birinci eğitim yıllarını başarıyla tamamladıktan sonra YÖK tarafından istenilen şartlar var bu şartları yerine getirirlerse burs miktarı aylık 4500 TL’ye kadar çıkıyor.

Piri Reis Müzemizde 100 Balık Türü Var

Üniversitemize bağlı Piri Reis Deniz Müzemiz var. Bu müzemiz 2016 yılından beri Kültür Bakanlığı’na bağlı özel müze statüsünde. Bu müzemizde şu an 100 balık türü, 700 omurgasız, 1 deniz kaplumbağası, 3 deniz memelisi olmak üzere 800’den fazla tür var hayvan türü var burada. Hatta öğrencilerimiz uygulamalarda bu müzeden de yararlanabiliyorlar. Şu an 10.000’in üzerinde ziyaretçi ziyaret etti bu müzeyi.