Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve İletişim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Yengin, Akademik Bakış #tercih2022 özel programında Michael Kuyucu’nun konuğu oldu. Deniz Yengin YKS 2022 ile ilgili görüşlerini ve iyi bir “yeni medya” eğitimi almanın sırlarını açıklarken tercih yapacak öğrencilere dikkat etmeleri gereken beş önemli faktörü sıraladı. İşte Deniz Yengin’in Akademik Bakış’a yaptığı açıklamalardan satır başları:

Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde 50 Binin Üzerinde Öğrenci Var

Üniversitede şu anda aktif yaklaşık 50.000’in üzerinde öğrenci bulunmakta. 2000 akademik personelimiz zaten var ama burada tabii ki şunun da altını çizmek de fayda var, 13 tane meslek Yüksekokulumuz var ve 13 tane meslek yüksek okulumuzun 98 programı bulunmakta.

Biz Dijital İletişimci Yetiştiriyoruz

Türkiye’de yaklaşık 75 tane iletişim fakültesi var aktif eğitim öğretime devam eden ve bu 75 iletişim fakültesinde de yarısında yeni medya ile ilgili bir yatırım mevcut. Esas burada koordine olarak yani bizim artık konvansiyonel medyayı çok iyi bilen değilde dijitali çok iyi bilen bireyler yetiştirmemiz çok önem arz ediyor. Yani dijital iletişimci yetiştiriyoruz öncelikle bunu söylemekte fayda var. Bir diğer nokta bu dijital iletişim dediğimiz noktada etkinliklerin ne olması gerektiği çok önemli. Bunların içerisinde sosyal medya yönetimi, dijital içerik yönetimi, ve üretimi dediğimiz iki tane önemli kavram bulunmakta.

Büyük Data (Big Data) Kavramının Bilinmesi Çok Önemli

Çocukların şu anda hepsinin elinde akıllı telefonlar ve bu akıllı telefonlar içerisinde yer alan bir mobil uygulamalar var. Bu mobil uygulamaların üreticisi çok kıymetli aplikasyon tasarımı yapmak sonra bunun görsel iletişim tasarımını gerçekleştirmek sosyal medyaya entegre etmek arkasından belkide günümüzün en önemli konularından bir tanesini büyük veri yani o veriyi büyük data dediğimiz veriyi nasıl pazarlamaları, nasıl filtrelemeleri, nasıl sunmaları bilmeleri çok kıymetli.

Tercihler Puana Göre Değil Başarı Sıralamasına Göre Yapılmalı

Son dönemde dünyada bir krizde yaşanıyor. Kimi zaman bir yerlerde savaşlar oluyor savaşların tetiklemiş olduğu farklı farklı ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Enerji sorunları diyelim biz buna. Şu anda ülkemiz de buna benzer bir sorunla karşı karşıya kaldığımız için ailelerde tabii ki neyi önemli olarak bakacaklar burs oranlarına. Vakıf üniversitelerindeki burs oranları olsun devlet üniversitelerindeki alternatifler olsun bunları herkes tabii ki inceleyecektir ama benim tavsiyem şudur: Şunun altını özellikle çizmek de fayda var çünkü biz tanıtım günleri olsun tercih günleri olsun çocuklar tercih yaparken adaylar nelere dikkat etmesi gerektiği konularında yılların deneyimi birikimine sahibiz. Bu gibi noktalarda başarı sıralamalarına puana göre değil bakın altını özellikle çiziyorum “başarı sıralamasına” göre kesinlikle kendilerine yakın olan bir üniversitede kendi istemiş oldukları bölümle ilgili bir doğru tercih formu çıkarmalarını tavsiye ederim. Coğrafi anlamda yani kendilerini yakın bir üniversiteye ziyaret ederek adını vermiyorum dikkat ederseniz illaki bulundukları konumlarına en yakın üniversiteler vardır.

Bütün üniversitelerde çünkü artık şu anda doğru tercih nasıl yapılmalı ile ilgili sistemler yer almakta. Siz sadece TC numaranızı veriyorsunuz TC numaranız üzerinden zaten sizi istemiş olduğunuz üniversitelere girebileceğiniz bir liste size çıkıyor yaklaşık 20-30 tane liste çıkıyor. Dolayısıyla da bunu ben herkese öneriyorum. Bu listeyi kendi içerisinde de filtreleyebilirsiniz.

Ben devlet üniversitesinde nereye girebilirim bu puan ortalamasıyla, ya da ben vakıf üniversitelerinde hangi bursları alabilirim konusu burada çok kıymetli. Bunlara bakabilirler olanaklar çok fazla. Zaten bu sene bildiğim kadarıyla oturumlara sınava giren aday yaklaşık 3 milyon kişi TYT sınavına girdi. AYT’ye ise 1.800.000 kişi, yabancı dile de 32.000 kişiye girdi. Dolayısıyla da bu sınavı geçerli olan arkadaşlarımızın tabi alacakları standart sapmalarına göre oluşacak puanlarına göre de üniversiteleri tercih ederken dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum.

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken BEŞ Önemli Faktör

Elimizde birçok veri bir süre önümüze gelen enformasyon bulunmakta ve bizlerin bunları anlamlı hale getirecek bireylere ihtiyacımız var. Dolayısıyla da esasında bizler bu verileri bu dijital dünya içerisinde yer alan dijital kapitalizim içerisindeki dijital bireylerin uyması gereken dijital kuralları dijital üretim unsurları ile sunmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla da iletişim fakülteleri de dijital iletişimci yetiştirirken de – şu anda hep diyoruz ya ekmek aslanın ağzında olduğuna göre – bir üniversite seçerken akademik kadroya bakacaklar. Bu akademik kadronun niteliklerine cv’lerine çok iyi baktıktan sonra o üniversitenin kendi içerisindeki yer alan uygulama alanlarına sahip olduğunu bunların ne olduğunu uygulama alanlarının onları ne yönde yetiştireceğine bakmaları lazım. Üçüncüsü akreditasyon yani kalite belgesi var mı yok mu? Bunu da çok iyi test etmeleri gerekiyor ve dördüncüsü de ne olursa olsun üniversitenin dış paydaş yani sektör ilişkileri ve sektör ile birlikte geliştirmiş oldukları etkinliklerin ne derece somut kanıtlarının olduğunu görmeleri bence çok önem arz etmektedir ki öğrenciler tercih yaparken lütfen bunlara dikkat etsin.

Çanakkale 18 Mart Ünv.’ne 80 Binin Altı Başarı Sırasında Kalanlar Giremez

Bizim şu an Çanakkale onsekiz mart üniversitemizde 18 fakülte yer almakta. Bunlarda da en az 103 tane program bulunmakta ama buraya girmek isteyen öğrencilerin yer alması gereken sıralama başarı sıralaması 60.000 80.000 arasında oluyor. Bunun da altını çizmek isterim yani 80.000’in üzerindeki öğrenci tercih etmisin çünkü gerçekten giremezler onu çok rahat bir şekilde söylüyorum bunun altını çizmek de fayda var.

Program Podcast Kaydını Dinlemek İçin: