İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Aktaş, Akademik Bakış Programında Michael Kuyucu’nun konuğu oldu. Aktaş, İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesinin 2021 yılının aralık ayında faaliyete geçen profesyonel stüdyoları anlattı. Üniversitenin yaptığı stüdyo yatırımlarını anlatan Prof. Dr. Celalettin Aktaş, Michael Kuyucu’ya 250 metrekarelik dev stüdyo ile profesyonel bir televizyon kanalına benzeyen bir donanımla İletişim Fakültesinde eğitim gören öğrencilere medyayı yaşatacaklarını söyledi.

Öğrencilerin Hazırladığı Tüm İçerikleri İletişim Merkezimizde Yayınladık

Biz medya merkezimizin kendini ifade eden iletişim fakültesi bünyesinde gerçekleştirdiği bütün etkinlikleri, öğrencilerimizin yaptığı programları, haberleri yayına soktuk.

Böylece ticaret iletişim merkezinin alt başlıkları olan televizyon, radyo, gazete ve dergici arkadaşlar reklamcılık, fotoğraf ve animasyon birimlerini bu web sayfasının altında toplayarak öğrencilerimizin ürettiği bütün ürünleri, prodüksiyonların hepsini buradan ilgilenenlere, öğrencilerimizin ailelerine sunmaya başladık.

Yeni açılan İstanbul ticaret Üniversitesi televizyon stüdyolarını şu şekilde planladık: Televizyon stüdyoları ve radyo olarak iki parçada düşündük ve burada İstanbul Ticaret odasının bize vermiş olduğu büyük destekle mevcut televizyon stüdyosunun yenilenmesi ve yepyeni bir radyo stüdyosunu kurma girişimine başladık.

Ticaret Odası Üniversiteye Bu Yatırımda Çok Destek Oldu

Ben sizin programınız aracılığıyla bizlere destek veren İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç’e ve Yönetim kurulu üyelerine ve sayın rektörümüz Prof. Dr. Yücel Oğurlu’ya da teşekkür etmek istiyorum. Bizim televizyon stüdyosu bu sene 250 m2’den meydana geliyor ve bu televizyon stüdyosunun içerisinde neler olacak onlardan bahsetmek istiyorum, arkasından radyodan da bahsedeceğim.

Televizyon stüdyosunun bulunduğu alan sadece 250 m2 yani bizim çekimleri gerçekleştirebileceğimiz alan bu kadar. Bunun dışında tabii ki post prodüksiyon, reji kurgu gibi birimler de var. Bunun dışında radyo stüdyosunun kendine ait yine çok sayıda kayıt odaları seslendirme odaları ve çok sayıda cihazın bulunduğu farklı farklı birimlerimiz bulunuyor.

Üniversite Yerleşkesinde 500 Metrekarelik Alan İletişim Merkezine Ayrıldı

Yani biz şöyle düşünebiliriz bulunduğumuz mekânda bir binanın 500 m2’lik bir kısmı Ticaret İletişim Medya Merkezine ayrılmış durumda şuan da. Ben şöyle ifade etmek istiyorum bir ulusal televizyon ve radyo kanalında ne varsa bizde de fakülte olarak  olacağını buradan rahatlıkla söyleyebilirim.

İki aşamadan geçiyor bizim projemiz. Birincisi teknik cihazların temin edilmesi burada kullanılacak olan kameralar kurgu cihazları bilgisayarlar, rejide kullanılacak olan cihazlar yer alıyor. Diğer tarafta radyo tarafı var, tamamen yeniledik. Orada kullanılacak bütün cihazları yeni satın aldık. Yani bilgisayarlarından tutun radyoya ilişkin ne varsa her şeyi yeni satın aldık.

Bugünlerde de hummalı bir şekilde televizyon ve radyo stüdyosunun bulunduğu alanlarda fiziki çalışmalara başladık ve bu televizyon stüdyosunun bulunduğu mekanda ilk olarak 250 m2’lik bir zemin çalışması gerçekleştirdik. Dekorları yerleştirilebilecek bir hale getirdik burayı.

Her Türlü İçerik Üretimi Olacak

Peki televizyon stüdyosu bittiği zaman ne olacak burada? Yeşil siyah ve beyaz fon alanları oluşturulacak. Greenbox’larımız olacak. Haber, tartışma, müzik, eğlence ve spor programlarının kaydı için dekorlarımız olacak.

Pandemi çevrim içi prodüksiyonlar daha önemli hale geldi. Online etkinliklerin çekilebilmesi için özel alanlar planladık stüdyolarımızda. Yani bizim televizyon stüdyomuz hem bir ulusal televizyon Stüdyosunun sahip olduğu imkanlara sahipken diğer tarafta online etkinliklerin de kaydedilmesi ve etkinliklerin gerçekleştirilebilmesine de imkanlar sağlayacak. Bu açıdan çok mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Çünkü günün koşullarına çağın gereklerine uygun bir yapılanma içerisindeyiz. Çok amaçlı ve farklı temalara uygun yapımların çekilebileceği bir televizyon Stüdyosu düşünün tamamen.

Bu Stüdyoları İki Amaçla Kullanacağız

Biz burayı iki amaçla kullanacağız. Birincil amacımız öğrencilerimizin zorunlu derslerini televizyon stüdyosunda ve radyo stüdyosunda gerçekleştirmek. Çünkü onlara sunmuş olduğumuz bu imkanlarla beraber rahatlıkla zorunlu dersleri yapabilecekler. Farklı dekorlar altında değişik programların çekilebilmesi mümkün bir hale gelecek. Tabii ki siyah, yeşil ve beyaz fonlarla beraber greenbox’ımızı daha etkin bir şekilde kullanabileceğiz. Fiziki mekanlarda son derece ciddi genişlemeler meydana geldi. Bizim televizyon stüdyomuz eğitim öğretim ve bunun yanı sıra öğrencilerimizin öğrenmiş oldukları teorik bilgileri uygulama ile harmanlayabilecekleri bir alan haline gelecek. Yani öğrenciler hem dersleri burada işleyebilecekler hem de öğretim üyeleri ile beraber kendilerine verilen ödevleri yapacak. Ayrıca ödevler dışında öğrencilerimizin çekmek istedikleri üzerinde çalışmak istedikleri prodüksiyonları gerçekleştirebileceği alanlar olacak. Buralar tamamen öğrencilerimize açık olacak.

Stüdyolarda Profesyonel Uzmanlar Çalışıyor

Biz Ticaret İletişime medya merkezini kurarken şöyle düşünmüştük: Her bir birimin yani gazetenin, derginin, televizyonun, radyonun başında uzmanlarımız var. Bizim yani öğretim üyelerimiz dışında uzman arkadaşlarımız da burada ödev yapıyorlar. Yani öğrencilerimiz derslerinin dışında buraya geldikleri zaman sorular sorduğunda sorularının cevaplarını alabileceklerini onlara yardımcı olabilecekleri profesyonel uzmanlar onları bekliyor olacak ve bu da onlar için tabii ki büyük bir fırsat.

Ben şöyle düşünüyorum öğrencilerim için: Bu yeni stüdyoların ööğrencilerimin üniversite öğrencilikleri esnasında demolarını oluşturabilecekleri, kendilerine zenginlik atabilecekleri, bilgi ve becerilerini geliştirilebilecekleri bir alan olacağına inanıyorum. Öğrencilerimizde çok heyecanlı. Onlar da durmadan soruyorlar “hocam ne zaman tamamlıyoruz?, ne zaman televizyon stüdyosuna tekrar gideceğiz?” diye. Çok heyecanlı olduğumuzu sizlere ifade etmek istiyorum.

Program Podcast: