2021 Yılında 25. Yılını tamamlayan köklü akademik eğitim kurumlarından biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Parlakçı konuk olduğu Akademik Bakış programında Michael Kuyucu’ya tercih önerilerinde bulundu. Parlakçı, Akademik Bakış programına yaptığı açıklamada Bilgi Üniversitesinin uzaktan eğitime yatırım yapan ilk üniversitelerden biri olduğunu ve ilk MBA Uzaktan eğitim programını 2000 yılında açtığını söyledi.

İlk Uzaktan Eğitim Programımızı 2000 Yılında Açtık

Biz uzaktan eğitim alanında 20 yıllık köklü bir geçmişe sahip bir üniversiteyiz. Online eğitimde gerekli altyapıya yıllar önce gerekli yatırımlar yapmış bir üniversiteyiz. Örneğin Türkiye’de vakıf üniversiteleri arasında ilk çevrimiçi MBA programını 2000 yılında başlattık ve 20 yılı aşkın bir süredir bu konuda deneyimimiz var. Uzaktan eğitim alanında pek çok öncü uygulamaya da imza attık bu arada. 2014 yılından bu yana da bu alandaki çalışmaları daha kurumsal, sistematik biçimde uzaktan eğitim ve araştırma merkezi çatısı altında sürdürüyoruz. UZEM’in tabi teknolojik altyapısı insan ve uzaktan eğitim süreci derslerin akademik kalite güvencelerini sağlayarak başarıyla tamamlanıyor.

Uzaktan Eğitimden Asla Vazgeçmeyeceğiz

Bu dönemde öğretim elemanlarımıza uzaktan eğitim sürecine uyumlarını kolaylaştırmak için pek çok pedagojik eğitimler verdik. Lisans, ön lisans ve yüksek lisans programlarında tüm derslerimiz uzaktan eğitim araçlarıyla uyumlu bir şekilde yapılandırdık. Tabi ileriye dönük düşünecek olursak pandemi koşulları sona erse dahi uzaktan eğitim araçlarından hiçbir şekilde vazgeçemeyeceğiz. Bunun tabi yüz yüze eğitim çok önemli. Çok pozitif bir yanı var motivasyonu artıracak bir tarafı var ama yüz yüze eğitim devam ederken de uzaktan eğitim araçlarıyla derslerimizi desteklemenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunu kalite standartları çerçevesinde uygulamaya devam edeceğiz.

Tercihte Bulunacaklara Bazı Önerilimiz Var

Tercihte bulunacak öğrencilerimize bazı önerilerimiz var. Özellikle öğrencilerimizin dünyada tabi hangi ihtiyaç alanında nasıl bir fayda sağlayabileceklerini ve kendilerini nasıl bir şekilde geliştirebileceklerini sorgulamaları çok önemli. Bu bağlamda kendi ilgi ve yeteneklerini doğru tespit etmeliler. Tercihlerini de bu yönde yapmaları aslında önem taşıyor. Ben ne istiyorum? Hangi alanlara ilgi duyuyorum? Hangi alanlarda yetenekliyim? Gibi soruları yöneltmek önemli. Tabi bunu belirledikten sonra bölümler hakkında programlar hakkında detaylı bilgi için mutlaka konunun uzmanlarına danışmaları önemli. Akademisyenlerimiz bunun için biraz önce bahsettiğim gibi tercih günleri kapsamında kampüslerde aday öğrencilerimizin sorularına yanıt veriyorlar.

Adayların İstedikleri Bölümün Öğrencilerinden de Bilgi Almaları Önemli

Bununla beraber bir de tabii ki o programda o bölümde okuyan öğrencilerden bilgi almaları çok önemli. Çünkü birebir bunu deneyimleyen öğrenciler onların sorularına yanıt vermek için buradalar ve tabi bu da tercihleri netleştirmelerine yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Tabi tercihle birlikte bir meslek seçiyorsunuz. Meslek seçimi de artık eskisi gibi değil. Bir değişimi de beraberinde getiriyor. Çünkü bizden önceki nesillerde bir mesleği insanlar maximum 20-25 yıl yürütüyorlardı. Şimdi tabi insan hayatının ömrünün uzaması nedeniyle 40-50 belki 60 yıl bu meslekle devam edecekler. Onun için çok doğru bir tespit çok doğru bir tercihle ilerlemelerinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Programı Dinlemek İçin: