APASL (Asya Pasifik Karaciğer Araştırma Derneği) tarafından  verilen yaşam boyu başarı ödülünün ikincisi ” 2nd Powell- Sarin APASL Lifetime Achievement Award ” Prof. A. Kadir Dökmeci ye verildi Bu ödül, 4- 6 Şubat 2021 tarihlerinde yapılan Covid 19 pandemisi nedeniyle sanal olarak düzenlenen  APASL 2021  Bangkok kongresi sırasında yapılan ödül töreninde  takdim edildi ve takiben  Prof. Dökmeci  “Karaciğer kanserinin ameliyat dışı tedavisi”  konulu bir konferans verdi .

Bu ödül, Türk bilim insanlarının sadece Asya-Pasifik ülkelerinde  değil aynı zamanda dünyada etkinliğini ortaya koyması açısından çok önemli olup, genç meslektaşlarına yol göstermesi ve onlara  imkanlar sağlaması konusunda da bir örnek oluşturdu.

Asya Pasifik Karaciğer Araştırma Derneği (APASL), 53 ülkenin üye olduğu dünyanın en büyük 3 karaciğer derneğinden birisidir. Her yıl  APASL tarafından 1 ana kongre 4 adet tek konulu toplantı organize ediliyor. Karaciğer sirozu ve karaciğer kanserinin en önemli sebebi olan Hepatit B’nin dünyada diğer bölgelere göre daha sık görüldüğü Asya Pasifik ülkelerinde karaciğer hastalıkları ile ilgili önemli araştırmalar yapılıyor. Ayrıca bilimsel değeri yüksek olan “Hepatology International” adlı dergi de APASL’ın yayın organıdır.