Pol Eğitim Danışmanlık Eğitim Koçu Fatih Kalkan, Akademik Bakış programına konuk oldu. Michael Kuyucu’ya Pol Eğitimin faaliyetleri hakkında bilgiler veren Fatih Kalkan, Polonya’daki üniversitelerin Türkiye’de para ile eğitim veren vakıf üniversitelerine önemli bir alternatif olabileceğini söylerken “Polonya’da eğitim paradan, harç bedellerinden daha önemli” dedi.

Türkiye’deki Öğrencilere Polonya’yı Anlatıyoruz

Poland education ismimiz. Türkiye’de Pol Eğitim olarak yazdık. Ben kendim eşimle beraber yaklaşık 10 yıldır Polonya’da yaşıyoruz. Üniversite eğitimimizi Polonya’da tamamladıktan sonra Polonya üniversiteleriyle beraber uzun yıllardan beri Türkiye’ye geliyor üniversitelere hem eşlik hem çevirmenlik yaparken Polonya’daki üniversitelerle beraber fuara katılıp Türkiye’deki öğrencilere Polonya’yı anlatıyoruz. Aslında biz böyle başladık. Daha sonrasında yavaş yavaş adım adım büyümeye başladık.  Türkiye’de İstanbul Samsun Konya İzmir gibi Polonya’da ofisi olmayan Polonya’da ayağı olmayan danışmanlık acentelerine de aracı kurumluk yapıyoruz ama tabii ki bizim firmanın asıl yeri İstanbul’da bulunuyor. Firmanın bütün işleyişi bütün sistemin döndüğü yer Polonya’da. Yani biz Türkiye’de öğrencilere vize işlemleri, ev hakları ve Polonya hakkında bilmedikleri konuları Türkiye’deki ofislerimizde yüz yüze görülerek onlara aktarıyoruz.

AB ‘de Eğitim Almanın Avantajları ile Eşdeğer

Polonya’da eğitim alan bir öğrenci eline almış olduğu vizeyle, eline almış olduğu vizeden sonraki o oturum hakkıyla Avrupa’nın Shengen ülkelerinde ve tamamında dilediği gibi eğitim hayatı alırken seyahat edebilme imkanı oluyor. Mesela Türkiye’de üniversite eğitimi alan bir öğrenci maalesef vize soruları, ekstra evraklar, işlemlerle boğuşurken Polonya’da eğitim alan öğrenci Pazartesi üniversiteye gidiyor Cuma gününe kadar dersini yapıyor Cumartesi ve Pazar Viyana’ya arkadaşıyla kahve içmeye gidebiliyor. Onun dışında mesela Türkiye’ye maalesef Batı’dan öğrenci gelmiyor. Londra’dan, Fransa’dan öğrencinin Türkiye’de üniversite eğitimi almak için çok az sayıda öğrenci geliyor. Biz Avrupa’daki öğrencilerle entegre olabilme şansını Türkiye’de yakalayamazken Polonya’da sınıf arkadaşımız veya oda arkadaşımız İtalyan veya Alman olabiliyor. İşte bu küçük küçük farkları topladığımızda üniversitenin sonuna geldiğimizde hem kişisel olarak hem dünya görüşümüz değişmiş oluyor.

Polonya’daki Üniversitelerde Para Odaklı Eğitim Yok

Türkiye’deki özel üniversitelerde alınan puanlarla adım adım fiyatların düştüğünü söyleyebiliriz. Ama mesela Türkiye’de 20.000 Tl ile üniversite harç bedeliyle x bir üniversiteye kabul alan bir öğrenci ikinci ve üçüncü yılında maalesef ekonomik olarak enflasyonla mücadele ettiğimiz için harç bedelleri her yıl zamlanıyor. Bununla beraber ekstra olarak öğrencilerin alttan ders vermeleri durumunda kredi başına ekstradan bir harç ücreti ödeme ihtimalleriyle beraber öğrencilerimizin Türkiye’deki özel üniversitelerden almış oldukları bursların da yanma ihtimali oluyor. Fakat Polonya’ya baktığımızda örnek veriyorum Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi var, bunu Polonya ile biraz ilgilenen öğrencilerin duyma ihtimalleri çok yüksek, duyabilirler. Mesela böyle bir üniversitede, bu üniversite dünyanın en iyi 1000 üniversitesinden bir tanesi,  uluslararası ilişkiler bölümünün yıllık harç ücreti sadece 1350 euro. Bir de bu harç bedeliyle 1350 euro ile giriyorsunuz ve üniversitenin sonuna kadar 1350 euro harç bedeliyle devam ediyorsunuz ve alttan ders bırakmanız durumunda ekstradan bir harç bedeli ödeme ihtimaliniz söz konusu bile değil. Polonya’da alttan dersin var ek ödeme yap gibi bir şey yok önce okul diyorlar.  Dersten geçmesi çok kolay değil ama diyor ki çalış!  Çalış ama para getir değil, çalış ama harç bedelini öde değil. Çalış sınavını geç dersini ver.