Patent Effect tarafından hazırlanan Türkiye’nin Patent Raporu 2022’ ye göre; yaptığı buluşları ve akademik çalışmaları korumak için TÜRKPATENT’e başvuru yapan üniversitelerin 2022 yılı sıralamasında; başvuruları en yüksek oranda tescile dönüşen üniversite ise İstanbul Üniversitesi oldu. Uluslararası Patent şampiyonluğunda ise ipi göğüsleyen 38 PCT başvurusu ile Yıldız Teknik Üniversitesi olurken, Avrupa Patent şampiyonu olarak ODTÜ birinciliğe yerleşti.

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar, puan ve başarı durumlarına uygun bölüm ve üniversiteyi seçmek üzere araştırma yapıyorlar. Seçim yaparken adayların dikkat ettiği pek çok şey var. Günümüzde patent verisi sadece ülkelerin ya da firmaların değil üniversitelerin de inovasyon performanslarının ölçümlenmesinde kullanılan önemli parametrelerden biri olarak görülüyor. Üniversitenin araştırma merkezlerinin ne kadar üretken olduğu, akademi sanayi iş birliğinde ortaya çıkarttıkları projeler, patent başvuruları ve tescil sayıları gibi kriterler artık adayların öncelikleri arasında. Türkiye’nin Patent Raporuna göre; 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle Türkiye’deki Üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin tüzel kişilikleriyle başvurusu-nu yaptıkları yaklaşık 6.380 patent başvurusu bulunmaktadır. Üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin patent başvurularının 1.730 tanesi (buluş sayısı) en az bir ülkede tescil olmuş ve patent belgesi alabilmiştir.

İstanbul Cerrahpaşa Tescil Şampiyon

2022 yılının patent tescil şampiyonu üniversiteleri sıralamasında listenin zirvesinde İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa yer alıyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin buluşlarını korumak için TÜRKPATENT’e yaptıkları başvurulara göre; 2022 yılının Türkiye patent başvuru şampiyonu üniversiteleri sıralamasında listenin zirvesinde sırasıyla İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi yer alıyor. 2022 yılının Türkiye patent tescil şampiyonu üniversiteleri sıralamasında ise listenin zirvesinde sırasıyla; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, İstanbul Medipol Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi var.

Judge gavel deciding in a drug corruption case in a hospital.

2022 yılının PCT şampiyonu üniversitesi; Yıldız Teknik

Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin 2022 yılında yayımlanan Uluslararası patent başvurularının sıralamasında ise listenin zirvesinde; 38 PCT başvurusu ile Yıldız Teknik Üniversitesi geliyor. Sıralamanın 2. sırasında 32 PCT ile İstanbul Medipol Üniversitesi, 3. sırasında ise 23 PCT başvurusu ile Atatürk Üniversitesi’nin bulunuyor.

Patent is a product identity for legal protection

2022 yılının Avrupa Patent (EP) Şampiyonları

Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin (Araştırma merkezleri dahil) 2022 yılında yayımlanan ve tescil edilen Avrupa Patent (EP) başvurularına göre; 2022 yılında en fazla EP başvurusu yayımlanan şampiyon üniversiteler sıralamasında listenin zirvesinde sırasıyla; ODTÜ, Koç Üniversitesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi yer alıyor.

2022 yılında en fazla EP tescili alan şampiyon üniversiteler sıralamasında ise zirveyi; Sabancı Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi paylaşıyor.

Eğitim kurumlarına önemli sorumluluklar düşüyor

Patent sayısının üniversitelerin gelişmişlik seviyesini ve eğitim kalitesini gösterdiğini belirten Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Üniversitelerin patent sayısı, artık öğrencilerin tercihlerini etkileyen kriterler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Gelecekte, ülkemizin küresel anlamda rekabet gücünü ve marka değerini artırabilmek için gençlerimizin bugünden fikri ve sınai haklar konusunda bilinçli olmaları ve seçimlerini buna göre yapmaları gerekiyor. Üniversitelerin patent hedefleri olmalı, Teknopark ve kuluçka merkezlerinde bulunan firmalarla daha ekin çalışılmalı ve Ar-Ge merkezleri, üniversite ve sanayi daha fazla iş birliği içinde olmalı. Türkiye katma değerli ürün için inovasyona giden patentli ürünler üretmek durumunda. Bu konuda hem bizim gibi marka ve patent vekillik şirketlerine, hem sanayiye hem de eğitim kurumlarına önemli sorumluluklar düşüyor” açıklamasında bulundu