Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Tarım ve Orman Bakanlığının Samsun’da düzenlediği Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açılışını yaptığı “Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı”na stant açarak keten, kenevir, ısırgan bitkilerinin çeşitli sektörlerde kullanımıyla ilgili yapılan çalışmalar ve buna yönelik elde edilen ürünleri sergiledi.

Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen “Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı”na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, merkez ilçeleri belediye başkanları ve kaymakamları başta olmak üzere geniş bir katılım oldu. Toplantı sonrası düzenlenen sergide Bakan Bekir Pakdemirli’nin de ziyaret ettiği OMÜ’nün standı en çok ilgi gören stantlardan biriydi.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın da katıldığı toplantı ve sergide OMÜ’yü; Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç ile Bafra Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Ayan temsil etti.

Keten, kenevir, ısırgan bitkilerinin kullanımıyla ilgili çalışmalar yer aldı

Bafra Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Ayan yaptığı açıklamada açtıkları stantla; keten, kenevir, ısırgan bitkilerinin tekstil sektöründe kullanımıyla ilgili yapılan çalışmalar ve buna yönelik elde edilen ürünler hakkında katılımcılara bilgiler verdiklerini söyledi. Ayrıca keten, kenevir, ısırgan ve lif bitkilerinden elde edilen iplikleri ve kumaşları sergilediklerini belirten Prof. Dr. Ayan, Üniversite olarak bu bitkilerle ilgili yazılan “Isırgan” ile “Karadeniz Lif Bitkileri” kitaplarını da katılımcılarla paylaştıklarını vurguladı.

OMÜ’nün standını ziyaret eden katılımcılara kenevirden elde edilen kenevir sütü, kenevir krokanı ve kenevir poğaçası ikram edildi.