Elginkan Vakfı 2020 yılı Türk Kültürü Araştırma Ödülü ve Teknoloji Ödülü sahipleri açıklandı. ODTÜ’den üç öğretim üyesi, bu yıl 15’inci kez verilen Teknoloji Ödülü’ne hak kazandı.

   Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Haluk Külah, biyomedikal uygulamalara yönelik mikrosistemler (BiyoMEMS) ile ilgili çalışmalarıyla ödül alırken, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hüsnü Emrah Ünalan, metal nano teknolojisi ve endüstriyel uygulamalarıyla ilgili çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü. Biyolojik Bilimler Bölümü’nden Prof. Dr. Mayda Gürsel ise doğal bağışıklık sistemi alanındaki çalışmalarıyla Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü’ne sahip oldu.

   Yeni ürün veya yeni teknik ya da teknolojiye dayalı üretim süreçleri geliştirerek teknolojiye gerçek anlamda katkıda bulunan araştırmacı veya araştırmacı grubuna verilen Elginkan Teknoloji Ödülleri için çalışmanın bilimsel ve teknolojik içeriği, yerel ve küresel ölçekteki innovasyon boyutu, özgünlüğü, güncelliği gibi unsurlar değerlendiriliyor.