Beykoz üniversitesi Genel Sekrereri Murat Şentürk  Doç. Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

Bu yıl ilk kez uygulanacak olan YKS hakkında Michael Kuyucu’ya özel açıklamalarda bulunan Murat Şentürk “Biz Beykoz MYO’yu 2008 yılında kurduk, 2 yıllık lojistik temalı butik bir meslek yüksek okuluyduk. 2016 yılında ise üniversiteye dönüştük. Ben bilgi işlemciyim, -Matematik Bilgisayar- mezunuyum. 20 yıldır da bu YKS konusuyla yani sınav sistemleriyle ilgileniyorum” dedi.

Türkçe ve Matematikten Yarım Net Çıkarmayan Öğrencinin Puanı Hesaplanmayacak

Bu yıl üniversite sınavına 2 milyon 300 bin başvuru yapıldığını söyleyen Murat Şentürk: “Eski sistemde martın ortasında 1. basamak, haziranın 3. haftasında da 4 oturum şeklinde 2. basamak sınavları yapılırdı. Şimdi ise sınav 3 oturum şeklinde 30 Haziran ve 1 Temmuz’da yapılacak. Puan türü azalacak ve paket hesaplanacak. 1. basamakta 180 puanı geçemeyen öğrencinin ikinci basamağı hesaplanmayacak. Uyarmam gereken bir konu var; önceden adayların puan türüne göre matematik ve sosyal sorusunun ağırlıkları farklıydı fakat şu an eşit oldu. Normalde sayısal öğrenciler matematiğe yüklenirdi ama şimdi sosyalden de aynı puanı alacaklar. Coğrafyanın puanı az diye yüklenmezlerdi ama artık onun da puanı aynı. Puanlarının hesaplanması için Türkçe ve matematikten en az yarım net çıkarmaları lazım. Öğrenci eğer matematik veya Türkçeden sıfır çekerse puanı hesaplanmaz. Şu an soru sayıları 40 matematik, 40 Türkçe, 20 sosyal ve 20 fen. Ağustosun ortasına kadar tercihler sürecek, 31 Temmuz’da ise sonuçlar açıklanacak.”

Öğrenciler Ekonomik Nedenlerden Dolayı Tercih Yapamadı

Michael Kuyucu’ya yaptığı açıklamada tercih dönemine de değinen Şentürk “Geçen sene tercih yapma hakkı olduğu halde tercih yapmayanlar oldu. 180 puanla yerleşebileceği bir şeyi tercih etmediğini gördüm. Bunu ben ekonomik sıkıntıya bağlıyorum” diye söyledi ve öğrencinin yabancı dile olan talebinin az olduğunu ve ayrıca yabancı dil bölümlerinin de az olduğunu, Türkiye’nin de yabancı dil konusunda çok sıkıntılı olduğunu belirtti. Murat Şentürk CRI Türk’te öğrencilere tavsiyede bulunarak “Gitmeyi düşündükleri üniversiteyi araştırsınlar. Her mesleğin yaşantısı farklıdır. Kendileri o mesleğe uygun mu değil mi, o mesleği nerede en iyi okuyabilirler? Tercihten önce bunları araştırmalılar” dedi.

Yatay Geçişte Yeni Yöntem

Artık yatay geçişte yeni yöntem geldiğini vurgulayan Şentürk, Michael Kuyucu’ya  “Eskiden üniversiteden sonra yatay geçiş yapmak başarıya dayalıydı. Şimdi ikinci yöntem geldi. Ek madde 1’e göre yatay geçiş başarıya dayalı değil, üniversiteye yerleştiğiniz sene aldığınız puana ve hedeflediğiniz bölümün puanına bakıyor. Yeterliyse geçebilyorsunuz” dedi. Son olarak Murat Şentürk “Biz Beykoz Üniversitesi olarak her sene yaz ayları tercih dönemlerinde kadromuzla tercih yapacak öğrencilere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Tercih robotları hazırlayıp sunuyoruz. Aday öğrencilerimizin sorularına cevap veriyoruz. Meraklı olan bir öğrenci mutlaka hizmet alıyor. Dijital ortamda da bu hizmeti veriyoruz” dedi.