Türk müzik tarihine damgasını vuran 213 şarkının hikâyesini anlatan İki ciltlik “Hayat Dudaklarda Mey” adlı kitabı yazan müzik araştırmacısı Murat Meriç,  Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

13 yıldır müzik üzerine yazılarının olduğunu söyleyen Meriç, “Müziğe merakım aileden geliyor. Küçükken beni uyutmak için plak dinletirlermiş. Daha ufakken gözlerimi pikabın yanında açmışım. Pikap benim için hem oyuncak hem de müzik dinleme nesnesi olmuştur.” dedi.

Müzik araştırmacısı Murat Meriç, 213 şarkının hikâyesini anlattığı iki ciltlik “Hayat Dudaklarda Mey” adlı kitabına ilişkin olarak da “Bu kitabın başlangıç hikayesi 5 yıl öncesine dayanıyor. Arkadaşlarla toplanıp yemek yediğimiz bir akşamda başladı her şey. Sofrada yiyip içerken neler dinlenir üzerine konuştuk. Sonra bunun için listeler oluşturdum, Şarkıların hikâyelerini yazdım.” diye konuştu.

Kitapta yer alan QR kodu ile ilgilerde bilgiler veren Meriç, “Her şarkının yanında bir QR kod yer alıyor. Okuyucular cep telefonlarıyla bu QR kodunu okuttukları zaman Spotify’a yönlendiriliyor ve o şarkının olduğu sayfaya ulaşabiliyorlar. Bu kitabı oluştururken aklımıza vardı. Çünkü bu şarkıları aynı zamanda okuyucularımıza dinletmek istiyorduk.” ifadelerini kullandı.

Meriç kitaptaki mercek bölümü ile ilgili “Her müzik türü için bir tane sanatçı seçtim. Arabesk müziğinden Müslüm Gürses’e, halk müziğinden Neşet Ertaş’a, sanat müziğinden Zeki Müren’e, pop müziğinden Sezen Aksu’ya, rock müziğinden ise Erkin Koray’a yer verdim. Müzik türlerini bu isimler üzerinden de anlatmak istediğim için böyle bir oluşturdum.” dedi.

Müzik araştırmacısı Murat Meriç son olarak 213 şarkının hikâyesini anlattığı iki ciltlik “Hayat Dudaklarda Mey” için “bir kültürü diri tutan kitaplar” nitelendirmesini yaptı.