Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde; Üniversitemiz ilk kez Üniversite-Sanayi işbirliğine Milli Eğitim Müdürlüğü’nü de dahil ederek sektörel bilgi ve tecrübe paylaşımlarının olacağı 4 ay sürmesi planlanan önemli sektörel etkinlik serisine başladı. İlk etkinlik 29 Ocak 2021 tarihinde çevrimiçi olarak Dr. Öğretim Üyesi Duygu Hıdıroğlu moderatörlüğünde toplam 130 kişilik yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Etkinlik Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Mersin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Baykal Başdemir, TEZMAKSAN Şirketler Grubu YK üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu, KAYAHAN İç ve Dış Ticaret A.Ş. YK Başkanı, MAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TOBB Makine İmalatçıları Sektör Meclisi üyesi, Konya Sanayi Odası YK üyesi Sevda Kayhan Yılmaz, TOBB Mersin Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Üst Kurul Üyesi Ayla Harp’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Üniversite, Sanayi ve Lise gibi önemli üç sac ayağı ile iş birliğinde  düzenlenen “TORNA İLE ŞEKİLLENEN GİRİŞİMCİ HAYATLAR” projesiyle girişimci yetiştirme sürecinin bütün aşamalarının bütünsel bir yaklaşımla ele alındığını ifade etti. Prof. Dr. Yağcı, girişimci adaylarına erken yaşta girişimcilik motivasyonu aşılamanın öneminin Üniversite olarak farkında olduklarını ve bu farkındalıkla Mersin Üniversitesi bünyesinde Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurarak bu yaş gurubunun girişimcilik faaliyetlerine daha çok katılımlarının sağlanabilmesini de desteklediklerini belirtti.  Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yağcı ayrıca gençlerin sektörlerle ilgili ihtiyaç duyulabilecekleri tüm bilgi ve tecrübelere kolaylıkla erişebilmesine ve bilhassa kadın ve gençlerden oluşan girişimci adaylarının gerçek başarı hikayeleri ve iş hayatı deneyimleri ile motive edilmesinin önemine vurgu yaptı.

Mersin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Baykal Başdemir ise “Lise ve orta öğretim seviyesinde Mersinimize gözle görülür farkta bir vizyon kazandırdık.  Ar-Ge birimimizle yaptığımız ulusal ve uluslararası bir çok proje başarılarıyla adından sıkça söz ettiriyor. Hep üniversite ve sanayi işbirliğini geliştirmenin öneminden bahsedilir fakat lise ve ortaöğretimden neredeyse hiç bahsedilmez. Bu etkinlik unutulan bu üçüncü sac ayağının da önemine vurgu yapmak adına oldukça önemli.” şeklinde konuştu.

Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu ise birçok lise ile Merkezin kurulumundan bu yana girişimcilik faaliyetlerini geliştirmek adına önemli işbirliği protokolleri imzalandığını belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu düzenlenen bu etkinlik serisi ile sadece lisans ve lisansüstü seviyede girişimci adayları değil; lise seviyesinde eğitim gören özellikle meslek liseli gençlerin gelişimlerinin de hedeflendiği ifade etti.

Toplam 8 etkinlikten oluşacak programın ilkinde Yalçın Paslı tarafından “TÜRKİYE İMALAT VE TAKIM TEZGAHLARI SEKTÖRÜNE BİR BAKIŞ” başlıklı sunum gerçekleştirildi. Daha sonra; “MAKİNE, METALÜRJİ VE MADEN SANAYİ” hakkında sektörel bilgi paylaşımı yapmak üzere söz alan Kayahan İç ve Dış Ticaret A.Ş. YK Başkanı, MAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TOBB Makine İmalatçıları Sektör Meclisi üyesi, Akder Akışkan Gücü Derneği YK Başkanı, Konya Sanayi Odası YK Üyesi Sevda Kayhan Yılmaz önemli sektörel tecrübe paylaşımlarında bulundu..

Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Duygu Hıdıroğlu, TEZMAKSAN Şirketler Grubu YK. Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu’ya TEZMAKSAN Akademi çatısı altında verdikleri önemli destekten ve Mersin MEM Ar-Ge Birimi’nden Hilal Ergün’e ise liseli gençler ve Meslek Liseleri ile iletişim kurmaya sunduğu katkılarından dolayı özel teşekkürlerini bildirdi.

Gerçekleştirilmesi planlanan 8 etkinlikten 6’sına katılacak katılımcılara ise Mersin Üniversitesi, Mersin MEM Ar-Ge ve TEZMAKSAN AKADEMİ iş birliğinde Ücretsiz Online Sertifikaları 8 etkinlik sonunda başvuru formunda belirtecekleri mail adreslerine iletilecek.