Giresun Üniversitesi Eynesil Kamil Nalbant MYO Öğretim Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Mehmet Akif Kara, Doç. Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

Üniversite hakkında bilgiler veren Nalbant, “Giresun Üniversitesi 2006 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden ayrılarak kuruldu ancak tabi daha önce Giresun’da KATÜ’ye bağlı eğitim fakültesi vardı ve meslek yüksekokulu vardı. Yine Şebinkarahisar yerleşkemizde Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlı Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu vardı. Daha sonra 2006 yılında bunlar birleşerek Giresun Üniversitesi’ni oluşturdu. Giresun Üniversitesi bugün 32 bini aşkın öğrencisi olan 1000 civarında akademisyeni olan güçlü bir üniversite. Yeni kurulan üniversiteler arasında da öne çıkıyor çeşitli çalışmalarıyla. Örneğin CERN gibi uluslararası bilimsel araştırmalarda görev yapan hocalarımız var, yine sosyal bilimler alanında ülke nezdinde ses getiren çalışmalara imza atan hocalarımız da var. Giresun Üniversitesi’nde hukuk fakültesi hariç birçok fakülte var, mühendislik fakültesi, fen edebiyat fakültesi, iktisadi idari bilimler fakültesi, güzel sanatlar fakültesi, iletişim fakültesi, tıp fakültesi. Onun dışında Giresun’un hemen hemen bütün ilçelerinde meslek yüksekokulları var üniversitenin. Yine 2-3 ilçesinde uygulamalı bilimler yüksekokulumuz var. Yani Giresun’la bütünleşmiş bir durumda bizim üniversitemiz.”

“Giresun Üniversitesi’nde YÖK servis dersleri daha önceden de eğitim yoluyla veriliyordu. Bu nedenle Giresun Üniversitesi aslında sürece hazırlıklıydı. Zaten YÖK’ün verilerine göre de Türkiye’de ilk 20 üniversiteden birisi bu süreci iyi götüren. Biz derslerimizi canlı olarak yaptık yani online interaktif karşılıklı etkileşim içerisinde tartışmaları sürdürdük sanki aynı ortamdaymışız gibi. Onun dışında materyal paylaşımını yoğun olarak yaptık sistemimiz üzerinden, işte videosundan tutun da makalelere kadar, kitap paylaşımına kadar. Bu nedenle aslında çok iyi geçti Giresun Üniversitesi açısından. Öğrencilerimiz de memnundu biz de memnun kaldık ama tabi genel olarak eksiklikleri de var bu sürecin. İnternet altyapısı olmayan, yerellerde yaşayan öğrencilerimiz de oldu. İşte bilgisayar, tablet veya akıllı cep telefonu gibi aletleri olmayan öğrencilerimiz de var. Onların dışında ancak genel olarak süreç iyiydi yani Giresun Üniversitesi bu süreci iyi atlattı.” diye konuştu.