Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi iş birliği ile fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında kullanılabilecek denge ve koordinasyon eğitim cihazı (Marmara Balance Education System – MarBES) geliştirildi. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden Doç. Dr. Tuğba Kuru Çolak yürütücülüğünde, Prof. Dr. Mine Gülden Polat danışmanlığında ve Prof. Dr. Zübeyir Sarı’nın araştırmacı olarak yer almasıyla yürütülen çalışma, TÜBİTAK 3001 Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı kapsamında hazırlandı. MarBES’in teknik altyapısı, donanımı ve yazılımı yerli ve milli imkânlarla, Mekatronik Mühendisliği bölümü Dr. Öğr. Üyesi Barış Doğan’ın teknik danışmanlığında geliştirildi. Söz konusu cihazın geliştirilme aşamalarında, bursiyer olarak Dilara Merve Sarı ve lisans bitirme projesi kapsamında Cüneyt Küçük yer aldı.

Genel olarak MarBES,  hastaların üzerine çıkarak denge ve koordinasyon egzersizleri yapabildiği, egzersiz sırasında hastanın performansının sayısal metriklere göre değerlendirilip kayıt altına alınabildiği bir sistemdir. Sahip olduğu bilgisayar arayüzü aracılığıyla; denge, propriyosepsiyon, elle ve patern tabanlı koordinasyon egzersizleri yapılabilmektedir. Egzersiz raporları hasta bazlı olarak bilgisayar ortamında saklanabilmektedir. Çeşitli sağlık sorunları sebebiyle veya yaşlanmaya bağlı olarak bireylerde denge ve koordinasyon problemleri ortaya çıkabilmektedir. Burada bahsi geçen koordinasyon kavramı; merkezi sinir sistemiyle iskelet ve kas (muskuloskeletal) sisteminin eş güdümlü olarak çalışabilme yeteneği olarak özetlenebilir. Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi akademisyenlerinin multidisipliner bir çalışma sonucu geliştirdikleri MarBES, bireylerde denge ve koordinasyon problemlerini azaltmak ve objektif olarak değerlendirebilmek amacıyla geliştirildi.

Donanımı ile yazılımı; yerli ve milli imkanlarla geliştirilen MarBES’in seri üretim çalışmaları devam etmektedir. MarBES’in ülkemizdeki ve yurtdışındaki birçok sağlık merkezinde kullanım fırsatı olduğu öngörülmektedir.