Akademisyenlerle öğrencilerin sanal ortamda buluştuğu online eğitim sistemine öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği gözlendi. Canlı sınıf uygulamasının (senkron) yanı sıra bilgi, belge, dosya ve materyal gibi her türlü paylaşımların gerçekleştirildiği (asenkron) sistemlerde, interaktif bir süreç izlendi.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’ (YÖDAK) tarafından alınan kararla üniversiteler uzaktan eğitim sürecine başladı. Üniversitelerde uzaktan eğitim sistemiyle online derslere devam eden öğrenciler, sınıf ortamında olduğu gibi ders işlemeye devam ediyor. Sürecin uzaktan eğitime geçileceğini öngören KİÜ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) ilk uzaktan eğitime geçen ve uygulayan üniversite oldu.
Okulların kapandığı günden itibaren, eğitimde aksaklık yaşanmaması için gerekli teknik alt yapıyı oluşturan KİÜ’nun bu sürece hemen adapte olduğu ve derslerden umulan maksimum faydanın sağlandığı gözlendi.

“ÖRGÜN EĞİTİMDEN FARKSIZ”

Teknik altyapının hazırlanması için tüm çalışmalarını tamamlayan KİÜ, bu süreçte gelişebilecek aksaklıkları önceden öngörüp, hızlı çözümler üretti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan, Kıbrıs İlim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selman Arslanbaş,  online eğitim altyapısını olası tahminler ışığında çok erken bir süreçte oluşturduklarını söyledi. Uzaktan eğitime başlangıç tarihinden bu yana tüm derslerin kesintisiz, aynı gün ve saatinde verildiğini belirten Arslanbaş, üniversitede ders veren akademisyenlerin örgün eğitimde olduğu gibi derslerini anlatabildiğini ifade etti. Akademisyenlerin, sistemin diğer özelliklerinden yararlanarak bilgi, belge, dosya ve materyal gibi her türlü paylaşımı yapabildiklerini kaydeden Arslanbaş, şunları söyledi: “Bütün derslerimizin uzaktan eğitim yöntemiyle nasıl yapılacağını tasarladık ve uygulamalı dersler dışında derslerimizin tamamı şu anda uzaktan eğitim yöntemiyle verilebiliyor. Üniversitemizin bilgi işlem alt yapısı itibariyle herhangi bir sıkıntımız yok. Biz bütün öğrencilerimize bu anlamda dersleri rahatlıkla verebilir durumdayız ve vermekteyiz. Ayrıca ilk haftanın sonunda öğrencilerimizin sistem ile ilgili değerlendirmelerini almak üzere online bir anket de yapacağız. Şu anda memnuniyet ve katılımın üst düzeyde olması şu süreçte en büyük tesellimiz oldu.”

“ÖĞRETİM ÜYELERİNE DE EĞİTİMLER VERİLİYOR”

Teknoloji kullanımında çekimser kalan veya teknolojiye gerektiği kadar adapte olamamış hocalara da eğitimler uygulandığına dikkat çeken Arslanbaş, “Teknoloji kullanmakta çekimser olan ya da teknolojiye gerektiği kadar adapte olmamış akademisyenlerimizin elbette ki biraz desteğe ihtiyaçları oluyor. Bu noktada biz bütün üniversite olarak bunları hızlı bir biçimde destekleyerek çözmeye çalışıyoruz. İdari ve akademik kadrolarımız da sürece çok hızlı adapte oluyor. Ayrıca idari birimlerimizde bulut çözümlerini kullanarak, sanal ofisler şeklinde öğrencilerimize hizmet vermeye ilk günden beri başlamış durumdadır.” şeklinde konuştu.

“KRİZLER ALT YAPISI GÜÇLÜ ÜNİVERSİTELER İÇİN BİR TEST OLARAK GÖRÜLMELİ”

İlk vakanın görüldüğü gün itibariyle üniversitenin tüm idari ve akademik birimleri ile daha önceden hazırlanmış çözüm odaklı senaryoları bir bir hayata geçirdiklerini ifade eden Selman Arslanbaş “Krizin ikinci gününde KKTC’de kalacak, gidecek öğrencilerin listelerine ulaşmış durumdaydık. Öğrencilerimizin ikamet ettiği bütün öğrenci yurtlarına bir temsilci atadık ve durumlarını takip ettik. Evde kalanlar için de ayrı bir ekip oluşturduk. Bütün idari ve akademik birimleri sanal ofislere krizin dördüncü gününde taşımış ve online olarak hizmet vermeye başlamıştık. Ayrıca bununla da yetinmedik ve yine online olarak velilerimize ulaşarak öğrencilerin durumları hakkında kendilerini bilgilendirdik. Bütün öğrencilerimize ilk etapta maske, dezenfektan ve eldiven dağıttık. İkinci etapta ise erzak dağıtımına geçtik. Bu kısa sürede çok hızlı organize olmamızda üniversitemiz Rektörlüğü ve Genel Sekreterlik Birimleri ile daha önceden A-B-C planları üzerine çalışma yapmamızın etkisi büyük oldu. Krizler alt yapısı güçlü üniversiteler için kendini test etme imkanı sağlar. Kamuoyunu da bütün bu süreçler ile ilgili bilgilendirdik ve kamuoyunun da bu anlamda takdirini kazanmış olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZ UZAKTAN EĞİTİME YABANCI DEĞİL”

Öğrenciyle sanal ortamda iletişim kurmanın problem ve eksiklik yaratmadığını vurgulayan Selman Arslanbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Öğrenciyle iletişimimiz sınıf ortamından farksız. Öğrenci sınıfta derse nasıl katılım gösteriyorsa burada da gösteriyor. Soru sorabiliyor, soru cevaplayabiliyor ve katkı sunabiliyor. Daha önceden bizim mevcut öğrencilerimiz ortak derslerini uzaktan eğitim yoluyla aldığı için bu sistemin içerisindeler, yani yabancı değiller. Öğrencilerden de bu süre zarfında şikayet almadık. Öğrenci memnuniyetimizin en büyük göstergesi olarak öğrencilerimizin sosyal medyadaki uzaktan eğitim deneyimleri ile ilgili yaptıkları olumlu paylaşımları gösterebilirim. Umarım en kısa sürede bu krizden kurtulur ve kampüslerimizin ruhu olan öğrencilerimize kavuşuruz. ”