İstanbul Kent Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı Dr. Rahmi İncekara,  Doç.Dr. Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu “Akademik Bakış” programına konuk oldu.

İstanbul Kent Üniversitesi hakkında bilgiler veren İncekara, “Üniversitemiz Engelsiz Eğitim Vakfı ENEV tarafından 2016 yılında kuruldu. Taksim kampüsünde ve çevresinde olduğu kadar bakıldığında eğitim olanaklarıyla yükseköğretime önemli derecede katkı sağladık. Bu noktada üniversite açısından bakıldığında ön lisans, lisans ve yüksek lisans bölümlerinde toplam 2800 öğrencimiz bulunuyor. 2020-2021 yılı için üniversite kontenjanımız 1440 olarak göze çarpıyor. Yabancı uyruklu öğrenci sınavı yani YÖS kontenjanımız da 690 öğrenci kontenjanıyla beraber toplamda 2130’luk bir kontenjana sahibiz. Dolayısıyla bu noktada aslında hem kentin kalbinde yer almamız hem de butik özelliğiyle derli toplu ve aynı zamanda yükseköğretime önemli derecede katkı veren bir üniversiteyiz. Tabi ki öğrencilerimiz açısından bakıldığında en önemli hedefimiz bizim şu, dünyanın değişimine ayak uydurarak eğitim, bilim, teknik ve teknolojideki yenilikleri yakından takip etmeyi amaçlıyoruz. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası her alanda rekabet edebilecek yetenekli, özgüveni yüksek, milli ve kültürel değerlerine bağlı dünya vatandaşları yetiştirmeyi de hedefliyoruz. Yani bu noktada şunu söylüyoruz yani belki düşünce olarak bakıldığında global ama yerelliği de kaybetmeden, milli değerlerine ve kültürel değerlerine bağlı özellikle öğrencilerimizi yetiştirmek istiyoruz. ve bu noktada da öğrencilerimizi ilim bilim ışığında yetiştirerek geleceğe iyi bir şekilde hazırlıyoruz.” dedi.

Tercih dönemiyle ilgili de açıklamalar yapan İncekara, “.Üniversite açısından bakıldığında tabi ki tercih tanıtım dönemlerine hızlı bir şekilde başladık. 20 Temmuz ve 16 Ağustos tarihleri arasında tercih ve tanıtım günlerinde yer alacağız. Aynı zamanda çeşitli fuarlar, sanal fuarlar ve organizasyonlarda ve yurt dışında da yine tanıtım noktasında önemli derecede çabalarımız söz konusu olacak. Bu noktada tabi ki bizim açımızdan bakıldığında hem sektörel hem de akademik anlamda tecrübeli akademik kadromuzla beraber eğitim veriyoruz. Özellikle öğrenciler açısından bakıldığında ikili anlaşmalar ve Erasmus programlarıyla beraber saygın üniversitelerde yine yurt dışını deneyimleme fırsatı sunuyoruz bu da çok önemli bir şey. Ve bakıldığında çeşitli burs imkanlarımız söz konusu, yine öğrenci kulüpleri söz konusu, üniversite içerisinde 24 farklı öğrenci kulübümüz var ve bunlar özelikle yıl içerisinde çok ciddi etkinlikler gerçekleştiriyorlar. Uzaktan eğitim süreciyle alakalı olan bir durum söz konusu tabi ki, bununla alakalı olarak da bakıldığında 2010-2021 akademik yılında da online eğitimlerle devam etmesi durumu söz konusu olursa özellikle bir önceki yarı yıldan kalma tecrübelerimizi teknolojik altyapıyla daha fazla birleştirerek sadece öğrencilerimizle uzaktan eğitim sistemi içerisinde değil aynı zamanda bütün kitle eğitişim araçlarıyla birlikte irtibat halinde kalıyoruz ve öğrencilerimizi mutlaka bu süreçten ciddi anlamda etkilenmeden ve bilim ışığında devam etmelerini sağlamak amacıyla çeşitli hamlelerde de bulunuyoruz.

Dolayısıyla üniversite açısından bakıldığında bir tarafta tabi ki online eğitimin devam etmesi durumunda yapılacaklar hazır, diğer taraftan yüz yüze gerçekleşirse eğitimler yine bunlar da hazır. Açıkçası üniversitenin bu noktadaki stratejilerinde A planı, B planı, C planı gibi pek çok planı söz konusu ve bu planlar dahilinde de öğrencilerimize önemli derecede eğitim öğretimi sürdürebilme ve özellikle sosyal açıdan bakıldığında ve ilim bilim açısından bakıldığında önemli derecede katkı vermeyi şu an itibariyle strateji ve ilke olarak edindik ve bu şekilde devam edeceğiz açıkçası sürecimize.” diye konuştu.