Öğretmen, eğitim araştırmacısı ve uluslararası eğitim danışmanı Lucy Crehan’ın yeni kitabı “Dâhiler Ülkesi: Finlandiya’dan Japonya’ya Eğitimde Dünya Devlerinin Başarı Sırları”, Epsilon logosuyla yayınlandı. Eğitim ve kültürün birlikte nasıl etkili bir şekilde çalıştığının en iyi örneklerini keşfetmek için dünya çapında yaptığı yolculuğunu kaleme alan Crehan, okul sistemlerinin uluslararası kıyaslamasına insan hikâyelerini de dahil ederek dikkat çekici ve özgün bir çalışmaya imza attı.

The Economist dergisinin “Crehan’dan üstün bir eser… Diğer ülkelerin nasıl öğrendiklerinden çıkarılacak çok şey olduğu fikrinin güçlü bir savunması,” değerlendirmesini yaptığı “Dâhiler Ülkesi” kitabı Türkiye’de Epsilon logosu ve Yeşim Öksüzoğlu’nun çevirisiyle yayımlandı.

Şehir merkezindeki bir okulda öğretmen olan Lucy Crehan, “en iyi performans gösteren” eğitim sistemlerinden alındığı iddia edilen ancak sürekli değişen hükümet politikalarından bıkmıştı. Dünyada ilk sıralarda yer alan ülkelerin sınıflarında gerçekten neler olup bittiğini öğrenmeye karar verdi. Bu konuda daha da derine inmeye kararlı olan Crehan, Finlandiya, Japonya, Singapur, Şanghay ve Kanada’da kişisel bir eğitim yolculuğuna çıktı. Okullarda öğretmenlik yapıp kendini onların çok farklı kültürlerine kaptırdı. Okul hayatıyla ilgili çizelgelerde ve grafiklerde yer almayan şaşırtıcı gerçekleri keşfetti.

“Dâhiler Ülkesi”  kitabı  Lucy Crehan’ın dünya çapındaki yolculuğunu belgeliyor; deneyimlerini politika, tarih, psikoloji ve kültür araştırmalarıyla bir araya getirerek bu ülkelerden neler öğrenebileceğimize dair kapsamlı yeni bilgiler sunuyor. Crehan, bu  kitabında “Bu ülkeler yüksek puanlara nasıl ulaşıyor? Başkaları onlardan ne öğrenebilir? Ve bu başarının bedeli nedir?” gibi sorulara yanıt arıyor.