İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden (İEÜ) Prof. Dr. Deniz Hasırcı, 1963’ten bu yana dünya çapında çalışmalar yürüten Uluslararası İçmimarlar-İç Mekan Tasarımcıları Federasyonu’nun kurduğu “IFI Insite” adlı dijital platformun yayın kuruluna seçildi. Prof. Dr. Hasırcı, farklı ülkelerden 21 kişinin yer aldığı kurula, Türkiye’den girmeyi başaran tek isim oldu.

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Hasırcı, içmimarlık alanındaki uygulamalar, mesleğin toplumdaki algısı, öğrencilere yönelik eğitim yöntemleri ve geleceğe ilişkin nasıl planlama yapılması gerektiği gibi birçok konuda görüşlerini paylaşacak. Federasyon tarafından yayın kuruluna davet edilen Prof. Dr. Hasırcı, Türkiye’yi uluslararası arenada temsil edecek. İEÜ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, 2016 yılında Türkiye’de federasyona üye olan üçüncü, Ege’de ise ilk üniversite olmuştu. Ayrıca İzmir, bölümün katkıları ve İçmimarlar Odası ile ortak çalışmalarıyla ülkemizde IFI deklarasyonuna imza atan ilk ve tek kent olma özelliği taşıyor.

İNSAN ODAKLI TASARIMLAR

Prof. Dr. Hasırcı, Covid-19 salgını ile birlikte iç mekanlarda geçirilen sürenin arttığına dikkat çekerek, iç mekanlardaki dönüşüm ve kullanıcı-mekan arasındaki fiziksel, sosyal ve kültürel bağların yeni tanımlara ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu durumun içmimarlığı her zaman gündemde tutacağını belirten Prof. Dr. Hasırcı, ‘IFI Insite’ aracılığıyla yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Prof. Dr. Hasırcı, “İnsan odaklı, doğal ve sürdürülebilir tasarım gibi yaklaşımlar, dünya çapında gündemde ve ortak olan konular. Mesleki uygulamalar, tanınırlık ve sınırlar da içmimarların ortak konuları arasında yer alıyor. ‘IFI Insite’ araclığıyla farklı ülkelerdeki meslektaşlarımızla bilgi alışverişinde bulunacağız, mesleki tartışmalar yapacağız. İçmimarlık alanıyla ilgili bilinci artırmayı hedefliyoruz. Böylesine önemli bir oluşumda yer almak, benim için gurur verici oldu. Ülkemizde içmimarlık alanında yaptığımız çalışmaları ve görüşlerimi, uluslararası mecrada aktaracak olmanın mutluluğu içindeyim” dedi.