İzmir Ekonomi Üniversitesi  İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Mertcan Güler daha mezun olmadan az kişiye kısmet olacak bir iş tekifi aldı.

Öğrenciliği sürerken dünyanın en önemli finans kuruluşları arasında yer alan Amerikan Merkez Bankasından iş teklifi alan Mertcan Güler,  lisans eğitimini 2020 Haziranında tamamladıktan hemen sonra “iş analisti” olarak göreve başlayacak. Mertcan Güler farklı ülkelerden 17 öğrencinin yer aldığı staj sonunda bu iş teklifini aldı.

Güler, “Dünya ekonomisine yön veren kurumlar arasında yer alan bir yerde çalışmayı hayal edemiyordum. Önce Londra Merkez Bankası’na başvurdum. Görüşmem olumlu geçti ve teşekkür belgesi gönderdiler. Washington’daki Merkez Bankası’na başvuruma ise olumsuz yanıt verdiler. Bu hayalden tam vazgeçecekken hocamın yönlendirmesiyle San Francisco’daki Merkez Bankası’na başvurdum ve kabul edildim. Stajım süresince Türkiye’den sadece ben vardım. Öğrenci arkadaşlarıma korkmamalarını tavsiye ediyorum. Girişimci olsunlar. Diğer ülkelerin öğrencilerinden daha başarılıyız” diye konuştu.