İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Prof. Dr. Faik Tanman Çocuk Diyaliz Ünitesi’nin açılışı 21.01.2021 tarihinde İstanbul Üniversitesi bünyesindeki İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleşti.

Açılışa İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Oral Öncül, İÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, İÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Bayraktar ve Prof. Dr. Mustafa Nuri Yenerel, İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Ümmihan İşoğlu, İÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karakaş, İÜ Tıp Fakültesi Çocuk Pediatrik Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nayır, Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Alev Yılmaz, Doç. Dr. Zeynep Nagihan Yürük Yıldırım, Dr. Öğr. Üyesi Bağdagül Aksu ve ünitenin değerli bağışçıları İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği ve Halı İhracatçıları Birliği adına Ahmet Öksüz, Enka Vakfı adına Ceren Uzun ve ASOY İnşaat Kurucusu ve Genel Müdürü Adem Soytekin katıldı.

Açılış töreninin ilk konuşması için söz alan Çocuk Pediatrik Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nayır, “Sayın rektörüm, sayın rektör yardımcılarım, sayın dekanım, sayın başhekimim, sayın meslektaşlarım ve hocalarım bu diyaliz ünitesinin yapımında büyük bağışlar yapan hayırseverler ve sayın misafirler hoş geldiniz. Bizim için çok önemli bir gün Çocuk Pediatrik Nefroloji Bilim Dalı yaklaşık on yıl kadar hemodiyalizini küçük bir alanda icra etti. Dekanımızın ve Ana Bilim Dalı başkanımızın yardımıyla rektörümüzün himayesinde bu üniteyi gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ünitenin kurucu hocalarından olan fakat pandemi dolayasıyla açılışa katılamayan Prof. Dr. Aydan Şirin gönderdiği mesajda şunları ifade etti: “Değerli meslektaşlarım korona kısıtlamaları nedeniyle aranızda bulunamadığım için üzgünüm. Otuz yıldan uzun bir süredir hizmet veren bu ünite Faik Tanman hocamın isteği ve çabasıyla kurulmuştur. Faik hocamız karşısına çıkan engellerle birebir mücadele ederek bu yararlı üniteyi fakültemize kazandırmıştır ve bu üniteye hocamızın adının verilmesi çok yerinde bir karardır. Bu diyaliz ünitemiz sadece hastalara hizmet vermekle kalmayıp diyalizle ilgilenen doktor, hemşire ve personele eğitim veren Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir eğitim merkezidir. Bundan sonra her iki hizmetini de bu güzel ve yeni yerinde başarıyla devam ettireceğine inanıyorum.”

“Bugün Hepimiz İçin Son Derece Gurur Verici ve Mutlu Olduğumuz Bir Gün”

İstanbul Tıp Fakültesi’nin dünyada ve Türkiye’de birçok ilkleri başardığını ve bir marka olmayı hak ettiğini vurgulayarak sözlerine başlayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karakaş, “Hocalarımızın bize öğrettiklerini devam ettirebilmek ve yeni nesillere aktarabilmek için biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bu ünitemiz idarecilerimizin büyük destekleriyle ve Çocuk Nefroloji Bilim Dalı’nın büyük çabaları ile oluşturulmuş olup bize her konuda destek veren bütün arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu oluşumda tabii ki çok büyük destekleri olan ve maddi manevi desteklerini esirgemeyen bağışçılarımıza da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Ümmihan İşoğlu, “Bugün hepimiz için son derece gurur verici ve mutlu olduğumuz bir gün, bir çoğumuz burada yetiştik ve okulumuza hizmet veriyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Uzunca bir süredir hak ettiği performansı gösteremeyen çocuk diyaliz ünitesinin açılışını birlikte gerçekleştiriyor olmamızı tarihe not düşecek bir an olarak görüyorum. Bu uğurda emek harcayan tüm yöneticilerimize ve bu işe maddi destek veren değerli bağışçılarımıza gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Ümmihan İşoğlu konuşmasının ardından bağışlarından dolayı İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği ve Halı İhracatçıları Birliği adına törene katılan Ahmet Öksüz’e plaketini takdim etti.

“İstanbul’umuza Böyle Bir Hizmeti Sunmak da Ayrı Bir Onur Kaynağı Oldu”

2021 yılının başlangıcından itibaren İstanbul Tıp Fakültesi olarak bir dizi açılışın ilkini burada gerçekleştireceklerini belirterek sözlerine başlayan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Sayın rektörüm, sayın rektör yardımcım değerli hocalarım çok kıymetli misafirler ve sevgili bağışçılarımız hepinizi saygıyla selamlıyorum. On yıldır fakültemizin farklı yerlerine dağılmış çocuk kliniğimizin böyle bir imkânı ve imtiyazı sağladığınız için ayrıca mutlu olarak böyle bir çocuk diyaliz merkezinin açılmasına vesile olduğunuz için çok sevinçli olduğumuzu bildirmek istiyorum. Faik Tanman hocamızın derslerini almış biri olarak bu kliniğin bu isimle anılmasının da çok hoşumuza gittiğini ayrıca ifade etmek isterim. Bununla birlikte diğer alanlarda da yapacağımız birtakım gelişmelerle hastalarımızı hak ettiği imkanlara ve imtiyazlara kavuşturacağımızı buradan ilan etmek isterim. Çocuk diyaliz ünitesi İstanbul’da gerçekten çok fazla değil, hocalarımız bunu daha iyi bilir. İstanbul’umuza böyle bir hizmeti sunmak da ayrı bir onur kaynağı oldu. Bu vesileyle emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Tufan Tükek konuşmasının ardından değerli bağışlarından dolayı Enka Vakfı adına törene katılan Ceren Uzun’a plaketini takdim etti.

“Sizlerin Buradaki Varlığı Evlerinde Olan İnsanlara Güven Vermektedir”

Konuşmasına Üniversitenin değerli mensuplarına ve çok değerli bağışçılara bu güzel günü yaşattıklarından dolayı teşekkürlerini sunarak başlayan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Milletimizin ilk önce aklına gelen başvuru merkezlerinden birisi olan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi bu salgın döneminde de bu önemini, ayrıcalığını net bir şekilde ortaya koydu. Tabii ki ortaya koydu derken bunu sizler ortaya koydunuz, varlığınız ülke için büyük bir ümittir ve bundan dolayı da gurur duyuyoruz. İstanbul Tıp Fakültemiz güçlü akademik kadrosu ve üç bin beş yüzü aşan personel sayısıyla buradaki hizmetleri sadece bir alanda değil birçok alanda üstün bir yetkinlikte sürdürmekte ve yeni belirlediğimiz alanlarda da buradaki hizmetin en uygun koşullarda gerçekleştirilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu itibarla aslında herkesin evine kapandığı bu zamanda çalışarak millet adına hizmet yürüten sağlık çalışanlarımızı yürekten kutluyorum. Sizlerin buradaki varlığınız evlerinde olan insanlara güven vermektedir” diyerek sözlerine devam etti.
Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bu birimimiz fakültemiz içerisinde gerçekten özgünlüğü olan birimlerden birisidir. Hep akılda kalacak birimlerden çünkü en fazla başvuru alacak olan birimlerimizden biri olacaktır. Malum ülkemizde 18 yaş altında olan 25 milyon nüfus var ve bu nüfusun 18 milyonu üniversite öncesi tahsil hayatında hem kendi kişiliklerini hem de bilgi ve birikimlerini geliştirmeye çalıştıkları bir dönemde uğrayabilecekleri şansızlıklar, talihsizlikler için başvurabilecekleri bir birime sahip olduğumuz için ve bu birimi yönetecek akademisyenlere de sahip olduğumuz için çok gururluyuz ve mutluyuz. Ayrıca bu birimi bize kazandıran bağışçılarımıza da bu vesileyle çok teşekkür ediyorum. Buradaki her emek bağışçılarımızın merhametli duygularından kaynaklanan bir ikramdır ama karşılığı tüm insanlığadır. Katılımlarınız ve varlığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Prof. Dr. Mahmut Ak değerli bağışlarından dolayı ASOY İnşaat Kurucusu ve Genel Müdürü Adem Soytekin’e plaketini takdim etti ve ardından İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Prof. Dr. Faik Tanman Çocuk Diyaliz Ünitesi’nin gezilmesiyle açılış töreni sona erdi.